Strona główna Aktualności Opolscy rolnicy wyróżnieni. Izby kończą rok jubileuszowy

Opolscy rolnicy wyróżnieni. Izby kończą rok jubileuszowy

2128
0
[fot.KRIR]

Polskie izby rolnicze świętują w tym roku 20-lecie. Podsumowaniem obchodów była uroczystość 120-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej oraz 20-lecia reaktywacji izb rolniczych w Parzniewie (24.08).  Jubileusz honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość połączona była z otwarciem nowej siedziby Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jednym z punktów Jubileuszu było wystąpienie Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dery, który odczytał list Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości oraz wręczył odznaczenia państwowe. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał były delegat opolskiej izby do KRIR – Bogdan Zioła.

Następnie dokonano odznaczeń samorządu rolniczego „Zasłużony dla samorządu rolniczego”. Srebrną odznakę KRIR otrzymał Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja.

Obecny na uroczystościach Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel, zwrócił się do działaczy samorządu rolniczego, aby po latach doświadczeń rozważyli ponownie, jaką rolę mają pełnić i na jakich zasadach powinny funkcjonować izby rolnicze,  teraz i w przyszłości. Minister podziękował za dotychczasową współpracę z prezesem i zarządem KRIR, z zarządami izb rolniczych, złożył też jubileuszowe gratulacje i życzenia.

„Odebrałem bardzo pozytywnie słowa ministra. Oby mu się udało wzmocnić izby. Nam chodzi o to, aby niektóre zadania, które w tej chwili wykonują organy państwowe, podlegały pod izbę i chcielibyśmy mieć ten stanowiący głos w wielu wypadkach. W ustawie o izbach jest wpisane wszystko. Nie trzeba zmiany ustawy, aby naszą rolę wzmocnić”, przewiduje Prezes IR w Opolu Herbert Czaja. „Obiecujące były również zapowiedzi ministra, że rząd deklaruje ochronę polskiej produkcji rolniczej. To będzie priorytetem rządu”, relacjonuje Czaja.

Początki izb rolniczych w Europie przypadają na początek XIX wieku. Ważne miejsce w historii formowania się samorządu rolniczego w Europie odegrała Francja i Niemcy. Pierwsza izba rolnicza na ziemiach polskich powstała w Poznaniu w roku 1895. Inicjatywa utworzenia tej izby, która przyjęła nazwę Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyszła od Niemców, a podstawę prawną do jej funkcjonowania stanowiła pruska ustawa o izbach rolniczych.

Po zakończeniu II wojny światowej już w marcu 1945 roku rozpoczęła swoją działalność Wojewódzka Izba Rolnicza w Poznaniu. Przede wszystkim pracę izb rolniczych utrudniały przeszkody natury politycznej. Przemiany roku 1989 odrodziły nadzieje środowiska rolniczego na wznowienie działalności własnego samorządu. Efektem kilkuletnich starań była uchwalona 14 grudnia 1995 roku ustawa o izbach rolniczych. Stworzyła ona podstawy prawne do przeprowadzenia demokratycznych wyborów i wyłonienia organów samorządu rolniczego.

materiały: KRIR/IR w Opolu