Wkrótce przetarg na połowę gruntów, do rozdysponowania dla rolników indywidualnych po spółce Top Farms

W związku z wieloma pytaniami rolników, publikujemy link, pod którym można znaleźć wzory dokumentów dla rolników, którzy zechcą brać udział w przetargach na dzierżawę nieruchomości z zasobu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa:

Wzory dokumentów – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (kowr.gov.pl)

Aby wyjaśnić rolnikom wszelkie wątpliwości, odbyło się również szkolenie dotyczące wypełniania wniosków przetargowych. Publikujemy materiały ze szkolenia nt. wypełniania wniosków:

Prezentacja ze szkolenia

Termin składania wniosków w przetargu na pierwsze 560 hektarów pochodzące z zasobu KOWR po spółce TopFarms wyznaczono do 3 kwietnia. 5 kwietnia zostanie opublikowana lista zakwalifikowanych i do uzupełnień. Składanie ofert  odbędzie się w dniach 05-20 kwietnia. Przetarg licytacyjny zaplanowano na 20 kwietnia. Otwarcie ofert i weryfikacja ofert – 24 kwietnia.

Lista działek

Publikujemy listę działek stanowiących połowę gruntów, które są planowane do rozdysponowania dla rolników indywidualnych po spółce Top Farms:

Lista działek KOWR aktualne

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich zaznacza, że założeniem tego przetargu jest umożliwienie powiększenia gospodarstw jak największej liczbie rolników. – Rolnicy liczą, że te grunty jeszcze w tym roku zdołają obsiać. Przetarg na 560 hektarów będzie traktowany jako jedna całość. Osoby, które stały się potencjalnymi dzierżawcami na działkę „X”, nie będą brały udziału w przetargu na inne działki w ramach tej puli. Składać można ofertę nawet na 10, 20, 30 działek, jednak do każdej działki trzeba wpłacić wadium. Jeżeli w wyniku przetargu ofertowego czy licytacyjnego rolnik będzie potencjalnym dzierżawcą, to już z przetargu ofertowego na inne działki będzie wykluczony – wyjaśnia Marek Froelich.

Natomiast przetarg na pozostałe 5 tys. hektarów po Top Farms, który ma się odbyć w roku 2024, będzie traktowany jako oddzielna całość. – Rolnicy, którzy stali się potencjalnymi dzierżawcami w 2023, mogą również brać udział w przetargach w 2024. Chodzi o to, aby jak najwięcej osób mogło swoje gospodarstwa powiększyć – wyjaśnia Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich i dodaje, że założenie jest takie, że będą to działki wielkości średniej wojewódzkiej, czyli około 20-hektarów. Przetargi w zdecydowanej większości będą przetargami ofertowymi, zgodnie z wolą rolników.

Dla zainteresowanych publikujemy również regulamin – zasady ofert pisemnych przyjęte przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa:

Zasady oceny ofert pisemnych