Strona główna Aktualności Ministerstwo Rolnictwa: specgrupy doradcze mają pomagać w trudnych przypadkach

Ministerstwo Rolnictwa: specgrupy doradcze mają pomagać w trudnych przypadkach

1002
0

Ministerstwo Rolnictwa podsumowuje pierwsze tygodnie działania specjalnych zespołów doradzających rolnikom. W ich skład wchodzą między innymi przedstawiciele izb rolniczych.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja, kilkanaście dni temu, po spotkaniu z ministrem podkreślał, że te grupy eksperckie mają pomagać rolnikom skutecznie wykorzystywać dofinansowania w ramach PROW.

16 lipca 2014 r. odbyło się w siedzibie resortu spotkanie dotyczące funkcjonowania zespołów ekspertów bezpłatnego doradztwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Uczestniczyli w nim dyrektorzy jednostek doradztwa rolniczego, dyrektorzy regionalni ARiMR oraz przedstawiciele Izb Rolniczych.

Wiceminister Zofia Szalczyk podkreśliła, że to bezpłatne wsparcie powinno być udzielane tylko w przypadkach „trudnych”, będących konsekwencją formalnego wystąpienia ARiMR skierowanego bezpośrednio do wnioskodawcy lub beneficjenta.

Podsekretarz stanu zwróciła także uwagę dyrektorom jednostek doradztwa rolniczego, aby do pracy w zespołach ekspertów delegowali wyłącznie osoby, których wiedza i doświadczenie dają szansę na skuteczną pomoc. Zachęcała ponadto do zapraszania do współpracy w ramach zespołów ekspertów zewnętrznych, których kompetencje mogłyby być pomocne w realizacji przypisanych zadań.

Ze względu na dużą ilość pytań związanych z zasadami udzielania wsparcia w ramach pomocy technicznej, ustalono, że w tym tygodniu w ARiMR odbędzie się kolejne spotkanie. Tym razem dla służb księgowych jednostek doradztwa, poświęcone wyłącznie kwestii odpowiedniego dokumentowania i rozliczania poniesionych kosztów.

Źródło: MriRW / Izba Rolnicza w Opolu