Współczesny rolnik często zastanawia się nad tym,  jak to jest możliwe, że stosując do uprawy roślin, „przyjazne” środki chemiczne (zwłaszcza przeciwgrzybiczne) musi dzisiaj walczyć z rozterkami agrotechnicznymi, bo przychodzi  nowa ,,moda” na brak chemii! Przychodzi moda promująca ekologię i naturę.

Rolnik zadaje sobie pytanie, dlaczego ma wracać do natury, kiedy ma pod ręką „przyjazną i zdrową chemię” ?! Odpowiedź jest bardzo prosta. W naturę nikt nie powinien ingerować środkami, których sama NATURA  nie wytworzyła !

Żeby gleba była zdrowa, a wszystko rosło jak na przysłowiowych drożdżach wystarczy przywrócić jej równowagę mikroobiologiczną. Za tę równowagę odpowiadają pożyteczne (probiotyczne) mikroorganizmy.

Nie wiele jest na rynku preparatów probiotycznych tak skutecznych i ekonomicznych jak ProBio Emy. Są to kompozycja bakterii i grzybów, które w naturalny i nieinwazyjny sposób pozwalają przywrócić glebie równowagę i dawno zapomnianą żyzność oraz zadbać o rozwój roślin i zwierząt.

Charakterystyka mikrobiologiczna ProBio Emów.

Grupę drożdży reprezentują Saccharomyces cerevisiae, znane wszystkim pod nazwą drożdże piekarnicze. Odpowiadają one za fermentację alkoholową, rozkładając cukry w warunkach beztlenowych produkują etanol oraz dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla ma właściwości spulchniające i przyczynia się do spulchnienia gleby, a tym samym do lepszego jej natlenienia. Drożdże utrzymują również odpowiednie kwaśne  pH gleby oraz właściwy potencjał oksyredukcyjny.

Bakterie z rodziny Bifidiobacterium takie jak: Bifidiobacterium animals, Bififdiobacterium bifidium i Bifidiobacterium longum należące do tzw. grupy bakterii kwasu mlekowego. Zakwaszają glebę, co stanowi znakomitą barierę przed niechcianymi dla nas    innymi bakteriami oraz grzybami. Przeprowadzają proces fermentacji, rozkładając cukry do kwasu mlekowego w warunkach beztlenowych. Są one ściśle beztlenowe co oznacza, że żyją bez obecności tlenu. Ich naturalnym środowiskiem jest mleko, zdrowe oraz gnijące rośliny oraz układ pokarmowy zwierząt i ludzi. Bakterie mlekowe występujące na materiale roślinnym odgrywają ogromną rolę w konserwowaniu pokarmu dla bydła. Liście roślin upakowane w silosach, do których doda się melasy lub kwasów organicznych (w celu zwiększenia stosunku węgla do azotu) stwarzają idealne warunki do wzrostu  bakterii mlekowych i do kontrolowanej fermentacji mlekowej.

Należące również do grupy bakterii kwasu mlekowego bakterie z rodziny Lactobacillus: Lactobacillus acidpohilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus casei, Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus  plantarum są względnymi tlenowcami, co oznacza, że mogą rosnąć w obecności tlenu i w wyniku fermentacji węglowodanów. Lactobacillus plantarum oprócz fermentacji mlekowej przekształca pentozę do mleczanu i octanu tworząc barierę dla innych gatunków bakterii, gdyż bardzo sprawnie zakwasza środowisko, w którym się rozwija. Bakterie te znane są wszystkim tym, którzy zajmują się produkcją mleczną w produkcji kefirów, maślanek, jogurtów, serów. Biorą one udział również w zakwaszaniu ciasta do produkcji chleba żytniego a także przy wyrobie niektórych wędlin jak np. salami czy serwolatka. Obniżenie pH  w wyniku tworzenia kwasu mlekowego przez te bakterie przyczynia się do przedłużenia trwałości wędlin, których nie trzeba gotować.

Lactococcus diacetylactis, Lactoccus lactis oraz Streptococcus thermophilus stosowane są przede wszystkim do produkcji masła, maślanki i mleka zsiadłego. Dzięki temu, iż zakwaszają środowisko glebowe do pH poniżej 5,0 dominują zajęte przez siebie środowisko i mają na nie sterylizujący i konserwujący wpływ.

Rhodopseudomonas palustris należy do tzw. purpurowych bakterii bezsiarkowych. Główną ich właściwością jest to, że mogą utleniać siarkowodór do siarczanu bez wytwarzania siarki jako produktu pośredniego. Bakterie z grupy Pseudomonas są najbardziej wszechstronne metabolicznie ze wszystkich dotąd poznanych mikroorganizmów. Ostatnio odkryto również, iż bakteria ta ma możliwość rozkładania węglowodorów aromatycznych jak fenol, benzoesan a nawet benzen, a więc przyczynia się do oczyszczania środowiska ze szkodliwych substancji. Reakcje te nie są jednak jeszcze szczegółowo poznane. Rhodopseudomonas wraz z innymi bakteriami mają zdolność wiązania azotu pierwiastkowego.

Zawartość wyżej wymienionych mikroorganizmów w ProBio Emach powoduje, że mają one właściwości insektycydu, są przeciwgrzybicze, a także przywracają równowagę mikrobiologiczną chroniąc tym samym rośliny i zwierzęta przed chorobotwórczymi bakteriami, wirusami i grzybami.

Chcesz być nowoczesnym, ekologicznym i EKONOMICZNYM rolnikiem, dbającym o zrównoważony rozwój swojego gospodarstwa?  Zastosuj ProBio Emy a Matka Natura będzie już wiedziała jak to zagospodarować.

Mgr mikrobiologii Justyna Kłeczek

Izba Rolnicza zaprasza do kontaktu.

Masz pytanie napisz do nas na adres  pomoc@biologizacja.pl

Specjaliści i doradcy skontaktują się z Tobą.