Strona główna Aktualności Protesty rolników w Polsce i Europie. Stanowisko Izby Rolniczej w Opolu

Protesty rolników w Polsce i Europie. Stanowisko Izby Rolniczej w Opolu

364
0

Stanowisko Zarządu Izby Rolniczej w Opolu w sprawie ruchów protestacyjnych rolników w Polsce i Europie. 

W związku z trudną sytuacją, z jaką borykają się rolnicy w Polsce, Zarząd Izby Rolniczej w Opolu z pełnym zrozumieniem i poparciem przyjmuje stanowisko Wspólnej Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Opolu  z dn. 16.01.2023 w sprawie ruchów protestacyjnych rolników.     

Pragniemy wyrazić swoje zaniepokojenie oraz solidarność z protestującymi. Zdajemy sobie sprawę, że tego rodzaju akcje są reakcją na szereg problemów, z jakimi borykają się rolnicy w  Polsce jak również w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Obecna kondycja rolnictwa niesie ze sobą liczne wyzwania, takie jak niskie ceny skupu produktów, wzrost kosztów produkcji czy także wprowadzane regulacje, które często stawiają polskich rolników w trudnej sytuacji.

Podzielamy troskę rolników dotyczącą niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych, zwłaszcza z Ukrainy, co wpływa negatywnie na konkurencyjność rodzimych produktów. Jednocześnie dostrzegamy potrzebę zmiany strategii polityki rolnej, aby zapewnić rolnikom sprawiedliwe warunki i wspierać zrównoważony rozwój sektora. 

Izba Rolnicza w Opolu apeluje do rządu za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie konstruktywnego dialogu z przedstawicielami rolników oraz podjęcie skutecznych działań mających na celu poprawę sytuacji w rolnictwie. Wspieramy rolników w ich dążeniu do sprawiedliwych cen za ich produkty, stabilności dochodów oraz ochrony lokalnego rynku rolnego.

Jako Izba Rolnicza w Opolu, jesteśmy gotowi współpracować z rządem i innymi instytucjami, aby znaleźć rozwiązania, które przyczynią się do poprawy warunków życia i pracy polskich rolników. Będziemy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu strategii, które uwzględniają realne wyzwania sektora rolniczego, mające na celu zabezpieczenie jego trwałości oraz zapewnienie godziwych warunków dla wszystkich jego uczestników. Wspólnie z partnerami społecznymi i decydentami jesteśmy gotowi wspólnie wypracować  stanowisko, które umożliwi rolnikom skuteczne funkcjonowanie w warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Oczekujemy, że dialog ten przyczyni się do stworzenia bardziej stabilnego i sprawiedliwego środowiska dla polskiego rolnictwa.