Izba Rolnicza w Opolu przygotowała trzy stanowiska dotyczące aktualnych problemów rolnictwa. Zwraca uwagę na trudności z realizacją wymogów warunkowości i ekoschematów, które są wyzwaniem dla polskiego rolnictwa.

We wniosku do Krajowej Rady Izb Rolniczych sformułowano naważniejsze postulaty:

• Likwidacja obowiązku ugorowania 4 procent powierzchni gospodarstwa, wynikającego z normy GAEC 8.
  • Ułatwienie spełnienia normy GEAC 7, która dotyczy zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych. Spełnienie tej normy będzie trudne dla mniejszych gospodarstw.
  • Izba Rolnicza w Opolu wnosi o likwidację ekoschematów, wynikającą z braku opłacalności ich stosowania. Izba poddaje wątpliwości, czy rzeczywiście mają one wpływ na poprawę stanu środowiska.

Izba Rolnicza w Opolu apeluje o niezwłoczne podjęcie działań w celu realizacji tych postulatów. W ocenie izby, zmiany są konieczne dla utrzymania równowagi na rynku rolno-spożywczym.

Izba Rolnicza w Opolu wystosowała również apele w sprawie importu towarów rolnych z Ukrainy oraz pismo popierające protesty rolników w Polsce i Europie.

IR w Opolu – ekoschematy

IR w Opolu – import towarów z Ukrainy