Strona główna Aktualności Czy powstająca umowa TTIP będzie bardziej transparentna Niemcy próbują poznać szczegóły

Top Tip

Fala niemieckich protestów przeciwko umowie TTIP: Unia Europejska – Stany Zjednoczone wynikała z małej przejrzystości negocjacji – uważa minister gospodarki Sigmar Gabriel – i otwiera specjalną salę, w której przedstawiciele rządu federalnego będą mogli zapoznać się z dokumentami przygotowywanej umowy – informuje niemiecki tygodnik Der Spiegel.

W Unii Europejskiej to właśnie Niemcy najbardziej stanowczo protestują przeciwko TTIP. Opozycja, organizacje ochrony konsumentów krytycznie odnoszą się do tego gigantycznego paktu handlowego.

Negocjowane od 2013 roku TTIP ma znieść ograniczenia celne między USA a Unią Europejską i umożliwić swobodny przepływ towarów. Ma zachęcić do bezpośrednich inwestycji i wyeliminować biurokratyczne przeszkody w dostępie do rynków, czego korzyści powinny odczuć przedsiębiorstwa po obu stronach Atlantyku. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że traktat niesie ze sobą zagrożenia dla  rolnictwa.

„Polskie rolnictwo, które w dużej mierze opiera się na drobnych gospodarstwach produkujących wysokiej jakości żywność, może być narażone na zalew żywnością tańszą, ale niestety mniej zdrową i mniej smaczną” – pisze z kolei portal Money.pl.

„Ostrzeżeniem dla Polski może być to, co działo się Meksyku w latach 90., kiedy podpisał on podobną umowę z USA i Kanadą. Miało to napędzić rozwój gospodarczy, tymczasem PKB tego państwa wciąż należy do jednych z najniższych w regionie, wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie, zbankrutowali też rolnicy, a w całym sektorze liczba miejsc pracy spadła o ok. 1,6 mln” – podaje portal.

Obawy związane są też z wpływem TTIP na miejsca pracy w Unii Europejskiej. Z wcześniejszych, bardzo optymistycznych szacunków wycofała się już nawet Komisja Europejska. Obecnie szacuje się, że w pierwszym okresie po podpisaniu umowy może dojść do utraty od 600 tys. do 1,3 mln miejsc pracy.

źródło: Der Spiegel, Money.pl