Opolski samorząd rolniczy spotkał się w ubiegłym tygodniu z przedstawicielem Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej wramach komisji ds. agroturystyki, promocji produktów rolnych, rodzin i obszarow wiejskich. Rolnicy zaproponowali, aby przedstawiono im cały łańcuch sprzedaży bezpośredniej. Gospodarze zwracają bowiem uwagę na brak rzetelnej informacji, jakie wymogi musi spełnić rolnik prowadzący taką sprzedaż.
Jednym z najważniejszych wniosków po posiedzeniu komisji jest propozycja przetłumaczenia unijnych przepisów w tym zakresie, aby polskie regulacje nie różniły się od tych z krajów tzw. starej unii.
Wynika to również ze spostrzeżeń formułowanych już wcześniej przez Zarząd Izby Rolniczej w Opolu po wizytach studyjnych w Niemczech, Austrii, Włoszech, czy Francji. Niejednokrotnie okazywało się, że przepisy w krajach zachodnich są bardziej liberalne od wymogów sanitarnych i fiskalnych w naszym kraju. Opolscy rolnicy nie chcą być pod tym względem traktowani bardziej rygorystyczie od farmerów zachodnich.
Zdaniem opolskich rolników, przepisy dotyczące sprzedaży bezpośredniej są źle tłumaczone i często nadinterpretowane przez urzędników. Jednym z wniosków jest również prośba do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aby przekazano oryginalne wersje przepisów dotyczących sprzedaży bezpośredniej izbom rolniczym. Następnym krokiem ma być pytanie do urzędów skarbowych o jednoznaczną interpretację tych zapisów, aby rolnicy mieli jasność co do nakładanych na nich obowiązków fiskalnych.
Również w ubiegły czwartek (19.02) odbyło się posiedzenie komisji ds. współpracy z organizacjami rolniczymi i gospodarstw towarowych. Głównym tematem był obrót ziemią z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Rada Społeczna, która powstała przy ANR. Przedstawiciel opolskiego oddziału terenowego agencji Mirosław Borzym przybliżył skład rady społecznej, którą tworzy 16 podmiotów, po 8 z województwa opolskiego i śląskiego.
Rolnicy odnieśli się do ustawy, która wejdzie w życie w maju. Przygotowali wniosek, aby grunty odkupione od osób prywatnych mogły być natychmiast sprzedane przez agencję. Rolnicy podkreślali również, że dzierżawy uzyskane w drodze przetargów nie powinny być przedłużane aneksami. W opinii rolników potrzebna jest tutaj jednoznaczna interpretacja, czy jest to zgodne z prawem.
Komisje problemowe zostały powołane przez obecny zarząd IR w Opolu w 2015 roku w celu szybkiego i merytorycznego reagowania na bieżące problemy środowiska rolniczego.