Strona główna Aktualności Zarząd Izby Rolniczej w Opolu z poparciem delegatów Walnego Zgromadzenia. Jest absolutorium...

Zarząd Izby Rolniczej w Opolu z poparciem delegatów Walnego Zgromadzenia. Jest absolutorium za 2020

863
0

Zarząd Izby Rolniczej w Opolu uzyskał absolutorium za 2020 rok. Podczas dzisiejszego Walnego Zgromadzenia delegatów zatwierdzono również sprawozdanie finansowe z działalności izby za rok 2020, a następnie zaktualizowano plan finansowy na rok 2021.  

Przewodniczący Walnego Zgromadzenia, Bernard Radlok powiedział, że podjęto również uchwały o zasadach wynagradzania, a także zatwierdzono zmiany w regulaminie obrotu dokumentacji wewnątrz izby. W tym roku izba będzie obchodziła 25-lecie, dlatego wśród uchwał znalazła się również zgoda na organizację obchodów jubileuszu Izby Rolniczej w Opolu, który jest wstępnie planowany na jesień. 

Ponadto, delegaci skierowali wnioski do komisji uchwał i wniosków w drobniejszych sprawach organizacyjnych, a także wskazali kilka problemów, które ich zdaniem powinny trafić poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych do ustawodawców. 

Prezes Izby Rolniczej Marek Froelich podkreśla, że dla zarządu najważniejsze było poparcie rolników i pozytywna ocena działań zarządu w tym trudnym roku pandemii. – Dla nas, dla zarządu to było najważniejsze, że otrzymaliśmy pełne poparcie i absolutorium za 2020. Niestety, przez pandemię koronawirusa przesunęliśmy terminy wielu konferencji, teraz chcemy powrócić do ich organizacji – zapowiada Froelich. 

– Musieliśmy też uzyskać zgodę od walnego na przeprowadzenie jubileuszu 25-lecia izb rolniczych. Nadal jednak nie wiemy, czy do tego spotkania dojdzie, bo trudno przewidzieć, jak będą wyglądały obostrzenia jesienią. Będziemy działać w ramach dopuszczalnych limitów, ale już dzisiaj wiemy, że będziemy chcieli zaprosić przede wszystkim rolników, członków izby. Oczywiście zaproszenie skierujemy również do szefa KRIR oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wstępnie mamy zaplanowane dwa terminy, we wrześniu lub w październiku – dodaje Prezes IR w Opolu.

 

Izba ma też bliższe plany. W drugiej dekadzie lipca planowane jest spotkanie z liderami spółek wodnych. Celem ma być wypracowanie modelowego statutu spółki wodnej dla województwa opolskiego, na bazie tych statutów najlepiej działających spółek. – Do prac chcemy włączyć przedstawicieli Wód Polskich, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Lasów Państwowych – wymienia Marek Froelich. Izba ma nadzieję, że uda się wypracować skuteczny statut, pozwalający spółkom wodnym korzystać z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i programów unijnych realizowanych przez ARiMR. 

Podczas środowego Walnego Zgromadzenia rolnicy zwrócili również uwagę na zagrożenie związane z ogniskami ASF na granicy województw opolskiego i wielkopolskiego. Istnieje niebezpieczeństwo, że wirus przeniknie w naszym kierunku i przed żniwami może dojść do zablokowania powiatów oleskiego i kluczborskiego. Jeśli zostanie wstrzymana możliwość przemieszczenia zwierząt, paszy i zbóż, to – w ocenie rolników – ograniczenia mogą stanowić ogromny problem dla rolników. Izba zapowiada, że będzie reagować i wnioskować do wojewody o jak najszybszą reakcję w kwestii eliminacji i utylizacji dzików z tego terenu, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.