Strona główna Aktualności Walne Zgromadzenie IR w Opolu przyjęło budżet na 2014

Walne Zgromadzenie IR w Opolu przyjęło budżet na 2014

1121
0

Walne zgromadzenie Izby Rolniczej w Opolu przyjęło w piątek (13.12) budżet na 2014 oraz podsumowało działalność zarządu w tym roku. Jak co roku, grudniowe spotkanie było okazją do dyskusji z przedstawicielami agencji rządowych oraz do złożenia świątecznych życzeń. Walne zgromadzenie odbyło się pomieszczeniach parafialnych w Opolu-Gosławicach.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja zwrócił uwagę na bardzo udaną, pierwszą zorganizowaną w nowym miejscu (Zakrzów w gminie Polska Cerekiew) wystawę zwierząt hodowlanych. Jubileuszowa, 10. Wystawa miała charakter nie tylko regionalny, ale też międzynarodowy. Oprócz wystawców z zagranicy, w tym roku wystawę odwiedziło też wielu dylpomatów oraz przedsiębiorców. Herbert Czaja podkreślił szczególną rolę prezesa Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada Andrzeja Sałackiego, który był gospodarzem i jednym z organizatorów wystawy.

W pierwszej, roboczej części walnego zgromadzenia omawiano problemy rolników i możliwości ich rozwiązania. Herbert Czaja wspomniał między innymi o błędach w aktualizowanych mapach działek. Kwestię tę poruszano w ubiegłym tygodniu na spotkaniu Krajowej Rady Izb Rolniczych. „Przez krajową radę interweniowaliśmy wprost do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby dać rolnikom gwarancję, że jeśli aktualizowane mapy będą różniły się od deklarowanych areałów, rolnicy nie będą ponosili konsekwencji finansowych. Mapy są bowiem aktualizowane często z uwzględnieniem nieistniejących już cieków wodnych, miedz, itd. Rozwiązania kompromisowe zaproponowane przez urzędy powiatowe i gminne nie zadowalają rolników. Nie zgadzają się oni na scalanie gruntów w celu porządkowania działek, bo obawiają się, że otrzymają ziemie w słabej lokalizacji i gorszej jakości”, wyjaśniał Czaja i dodał, że izby czekają na oficjalne stanowisko ARiMR.

Wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich relacjonował spotkanie z radcą generalnym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofią Krzyżanowską, która zapowiadała, że w 2014 będzie znacząco mniej pieniędzy na dopłaty bezpośrednie. Możliwe jest wprawdzie przesunięcie pieniędzy z tzw. II filara do I filara, ale wtedy płatności muszą być uzupełnione przez rząd. Ponadto, rolnicy mają być poddani szczegółwym kontrolom. ARiMR ma zaangażować więcej urzędników do działów kontroli. Sprawdzane mają być między innymi realizacje warunków rolnośrodowiskowych. Zapowiadane są kary finansowe, łącznie z cofnięciem płatności.

Delegat opolskiej izby do Krajowej Rady Izb Rolniczych Bogdan Zioła podsumował ostatnie walne zgromadzenie KRIR. Okazuje się, że Izba Rolnicza w Opolu składa najwięcej wniosków do ministerstwa. Na każde osiem wniosków kierowanych do resortu, od trzech do czterech pochodzi z Opolszczyzny. Obecnie krajowa rada zajmuje się między innymi interwencją związaną z niekorzystnymi regulacjami w sprawie uboju rytualnego, przygotowaniem do uwolnienia rynku gruntów rolnych w 2016 oraz wprowadzeniem podatku dochodowego  w rolnictwie.

Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej w Opolu wysłuchało również sprawozdań z prac komisji budżetowej i rewizyjnej. Następnie, jednogłośnie przyjęto budżet izby na 2014. Jednym z ważnych zadań w przyszłym roku, będzie rozpoczęcie budowy nowej siedziby Izby Rolniczej. Przypomnijmy, że Agencja Nieruchomości Rolnych przekazała izbie nieodpłatnie działkę przy ulicy Patryzanckiej w Opolu.

Jak powiedział prezes IR w Opolu Herbert Czaja, wiele dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy jest już przygotowanych. „Jest gotowa ekspertyza gleby, jest również projekt terenowy. Teraz projektant nanosi budynek na te plany. Zdecydowano również o rodzaju pokrycia dachowego,  układzie wentylacji i klimatyzacji. Do początku wiosny, będzie gotowy projekt, kosztorys i wtedy będzie można ogłosić przetarg na budowę.  W zależności od szacunków, odbędzie się to w ramach jednego lub dwóch etapów”, wyjaśnił szef opolskiej izby.

W części oficjalnej spotkania pojawili się zaproszeni goście, między innymi Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski, Członek Zarządu Województwa Opolskiego Antoni Konopka, Prezes Ludowego Klubu Jeździeckiego Andrzej Sałacki, dyrektorzy i szefowie opolskich oddziałów inspekcji, agencji rządowych, związków rolniczych oraz instytucji doradczych i firm ubezpieczeniowych. Życzenia świąteczne złożył kapelan opolskich rolników ksiądz prałat  Hubert Janowski.