Susza

W związku z uruchomieniem naboru wniosków o pomoc dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku tegorocznej suszy, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego lub ujemnych skutków przezimowania, izby rolnicze poprzez Krajową Radę Izb Rolniczych wystąpiły do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydłużenie terminu składania wniosków przynajmniej o 5 dni tj. do 10 grudnia tego roku.

Rozpoczęty nabór wniosków ma trwać do 5 grudnia 2016. W ocenie izb, jest to jednak bardzo krótki czas i obejmuje zaledwie 5 dni roboczych. Dotarcie do rolników z informacją w tak krótkim czasie jest bardzo trudne i zachodzi obawa, że wielu rolników, którzy ponieśli straty nie zdąży złożyć wniosków w ARiMR

Producenci rolni poszkodowani w wyniku tegorocznej suszy, gradobicia, huraganu, deszczu nawalnego lub ujemnych skutków przezimowania w przypadku, gdy szkody w danej uprawie wynoszą co najmniej 50% i mniej niż 70% lub szkody powstały na powierzchni co najmniej 50% i mniej niż 70% upraw w szklarniach i tunelach foliowych mogą składać do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego wnioski o udzielenie pomocy.

Formularz wniosku opracowany przez Agencję jest dostępny na stronach internetowych przez nią administrowanych. Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę.