Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono w gospodarstwie utrzymującym 228 sztuk drobiu położonym w miejscowości Przewóz (gmina Cisek, powiat kędzierzyńsko-kozielski, województwo opolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 3 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach. Jest to już dwudziesty trzeci przypadek w Polsce.
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Tymczasem, 28 grudnia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (do pobrania >>>). Rozporządzenie wydano w związku z wystąpieniem ognisk wirusa grypy A podtypu H5 i H7 w naszym kraju, nakłada ono szereg wymogów dotyczących utrzymania drobiu, organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywego ptactwa na terytorium Polski.
Nakazują odosobnienie drobiu w zamkniętych pomieszczeniach i odpowiednie zabezpieczenie paszy przed kontaktem z dzikimi ptakami i ich odchodami oraz zgłaszanie powiatowemu lekarzowi weterynarii właściwego dla miejsca wysyłki, co najmniej na 24 godziny przed przemieszczeniem, informacji o planowanym przemieszczeniu przesyłek drobiu. Zobowiązuje ono również posiadaczy drobiu do informowania organu Inspekcji Weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu wymienionych w rozporządzeniu objawów klinicznych.
Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi informuje, że „brak przestrzegania nałożonych prawem wymogów będzie podstawą do odmowy wypłaty odszkodowań dla hodowców drobiu”.
źródło: KRIR i GIW