Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje o zmiany przepisów dotyczących zgłaszania, szacowania i wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie. Izby wystąpiły do Ministra Klimatu i Środowiska w tej sprawie.

Samorząd rolniczy oceniając dotychczas istniejący system rozwiązań prawnych, dotyczących szkód łowieckich stwierdza, że jest on niedostatecznie skuteczny. Częste zmiany rozporządzeń w tym zakresie powodują destabilizację relacji między rolnikami a myśliwymi. Izby proponują rozważenie wprowadzenia funduszu gwarancyjnego, który byłby finansowany ze środków budżetu państwa i kół łowieckich.

Zarząd KRIR wnioskuje również o utworzenie ogólnopolskiego portalu internetowego służącego zgłaszaniu przez rolników szkód łowieckich. Rolnik, zgłaszając szkodę na takim portalu, powinien wybrać województwo, powiat, gminę, miejscowość oraz numer działki na której wystąpiła szkoda oraz określić rodzaj szkody. Podawałby również swoje dane kontaktowe.

Po zatwierdzeniu takiego zgłoszenia informacja o szkodzie powinna automatycznie trafić na skrzynkę odbiorczą koła łowieckiego, będącego dzierżawcą danego obwodu łowieckiego lub, w przypadku terenów nie przydzielonych do obwodów łowieckich, na skrzynkę odbiorczą właściwego terytorialnie Zarządu Województwa.

Według rolników, uprości to całą procedurę zgłoszeń oraz pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których koła łowieckie unikają przyjmowania zgłoszeń. W przypadku wdrożenia takiego systemu, rolnik nie będzie musiał znać adresów łowczych kół posiadających obwody łowieckie na jego działkach. Nie będzie również musiał drukować odpowiednich formularzy służących zgłaszaniu szkód i nie będzie ponosił kosztów związanych z usługą pocztową odnośnie doręczenia zgłoszenia szkody. Zdaniem rolników, wyeliminuje to sytuacje nie odbierania poczty i nie przyjmowania zgłoszeń przez koła.

źródło: KRIR