Strona główna Aktualności Zanieczyszczenia rolnicze zagrożeniem dla życia – oceniają naukowcy

Zanieczyszczenia rolnicze zagrożeniem dla życia – oceniają naukowcy

4216
0
Dym

Rolnictwo w krajach wysokouprzemysłowionych okazało się jedną z najważniejszych przyczyn przedwczesnej śmiertelności. Z powodu zanieczyszczonego powietrza co roku umiera na świecie prawie 3,5 miliona osób i liczba ta może wzrosnąć dwukrotnie – informuje pismo The Nature.

Naukowcy z Harvard University dokonali najbardziej szczegółowych jak dotąd oszacowań przyczyn oraz rozmiarów zanieczyszczenia powietrza na ziemi. Co zaskakujące, w krajach uprzemysłowionych dużą część smogu i sadzy emituje rolnictwo – podaje pismo The Nature.

W przypadku gospodarstw rolnych głównym problemem jest uwalnianie się amoniaku z nawozów oraz zwierzęcych odchodów. Później amoniak łączy się z siarczanami z węglowych elektrowni oraz azotanami pochodzącymi ze spalin samochodowych, tworząc szkodliwe cząsteczki sadzy.

Badacze korzystali ze statystyk zdrowotnych oraz modeli komputerowych. Przyczyną około trzech czwartych zgonów są udary mózgu i zawały serca. Zanieczyszczenie powietrza zabija więcej osób niż HIV i malaria razem. Studium przewiduje również, że jeśli trendy się nie zmienią, do roku 2050 liczba zgonów podwoi się i osiągnie 6,6 miliona.

Najwięcej ofiar śmiertelnych zanieczyszczenia powietrza przypada na Chiny (prawie 1,4 mln zgonów rocznie). Kolejne miejsca zajmują Indie (645 000) a następnie Pakistan (110.000). Stany Zjednoczone z 54 905 zgonów spowodowanych przez sadzę i smog w roku 2010 są siódme. W ocenie naukowców, jest dosyć niezwykłe, że 16 221 z tych zgonów jest winą rolnictwa, które ustępuje pod względem śmiercionośnych zanieczyszczeń tylko elektrowniom (16 929 zgonów).

Jak wynika z nowych badań, na północnym wschodzie USA, w całej Europie, Rosji, Japonii i Korei Południowej rolnictwo jest najważniejszą przyczyną zgonów spowodowanych przez sadzę i smog. W skali całego świata rolnictwo jest drugą z kolei przyczyną zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, ustępując tylko ogrzewaniu domów i gotowaniu posiłków z pomocą drewna i innych biopaliw w krajach rozwijających się.

źródło:The Nature