Strona główna Aktualności W izbie o niemieckich doświadczeniach w przeciwdziałaniu pladze myszy

W izbie o niemieckich doświadczeniach w przeciwdziałaniu pladze myszy

975
0

W Izbie Rolniczej w Opolu odbyła się konferencja poświęcona tematowi gryzoni i skutecznym metodom ich zwalczania. Prelegentem był dr Ulrich Volker, reprezentujący firmę Karner Dungerproduktion, zajmującą się między innymi produkcją ekologicznych preparatów ograniczających populację myszy.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba osób uczestniczących w konferencji była ograniczona.

Rolnicy pytali o techniczne aspekty działania preparatów na myszy. Okazuje się, że substancje oferowane przez niemiecką firmę są bardzo przyjazne dla środowiska i powodują zasilenie gleby w składniki odżywcze. Jednocześnie unieszkodliwiają myszy w gniazdach.

Czy można ekologicznie zwalczać myszy?

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich powiedział, że izba stara się znaleźć specjalistów z całej Europy, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą o walce z gryzoniami w uprawach. – Klimat nam się przesuwa z południa na północ, dlatego szukamy tych doświadczeń w krajach południowych, które zetknęły się z plagą myszy już wcześniej. Należy do nich między innymi Austria, o której była mowa podczas konferencji. Chcieliśmy, żeby koledzy z innych krajów podzielili się z nami swoimi sposobami niszczenia myszy. Trzeba podkreślić, że metoda, o której dzisiaj rozmawialiśmy jest całkowicie ekologiczna. Jest ona stosowania np. w Austrii na terenach objętych programem ‚Natura 2000’, a takich jest tam sporo. To nie jest trucie zwierząt – dodaje prezes Froelich.

W Polsce stosowane jest jeszcze ziarno zatrute, które nie jest dopuszczone w Niemczech i Austrii. Zatrute ziarno jest bowiem szkodliwe dla ptaków drapieżnych i zwierząt, które zjedzą padłe myszy.

Myszy giną wskutek prostej reakcji

Szeroko stosowany jest preparat AKRA, który jest nawozem dolistnym. Po wejściu w reakcję z dwoma innymi składnikami, preparat gazuje siarką gryzonie w norach i uprawach. Jest równie skuteczny do zwalczania rolnic i szarka komaśnika. Siarka nawozowa również chroni uprawę przed chorobami grzybowymi.

Aby skuteczność preparatu sięgała 80% zwalczonej populacji gryzoni trzeba spełnić pewne warunki w czasie oprysku: oprysk należy przeprowadzić wieczorem (warunki bezwietrzne), po oprysku przez najbliższe dni nie powinny wystąpić opady, aby nie nastąpiło rozrzedzenie preparatu na roślinach (jak najdłużej utrzymujemy intensywny zapach siarki na plantacji).

W warunkach bezwietrznych gaz wnika do nor i gryzonie giną. Sztuki, które wydostaną się z nory są łatwym łupem dla ptaków drapieżnych. Tak zatrute gryzonie nie szkodzą ptakom, lisom i innym zwierzętom w łańcuchu pokarmowym. Ten preparat można stosować we wszystkich uprawach, również w uprawach ekologicznych.

Warunki skutecznej walki z plagą gryzoni

Problem plagi gryzoni nasila się w Niemczech i Austrii co 3-4 lata. Na północy Niemiec kilka tysięcy hektarów pół zostało zaatakowanych przez myszy. Częściowo problem był tak poważny, że hodowcy bydła nie mieli paszy dla swoich zwierząt. Z pomocą rolnikom przyszła natura, deszcze ograniczyły populację myszy, ale nie osłabiły plagi larw żerujących na korzeniach roślin.

Dr Ulrich Volker zaznaczył, że w walce z gryzoniami można odnieść sukces tylko wtedy, gdy zwalczanie gryzoni podejmą wszyscy rolnicy, rozpoczynając działanie ograniczające populację tych szkodników już wczesną jesienią.

Nowe problemy rolnictwa. Na czele zmiany klimatyczne

Niemiecki naukowiec przypomniał powiedzenie, że kto nie chce zmian straci również to, co pragnie zachować. Jego zdaniem, obecnie mamy do czynienia z dużą ilością problemów w rolnictwie. Dr Volker zaznaczył, że poradzenie sobie z tymi zagrożeniami będzie warunkowało nasz dalszy byt. Wiele rzeczy kręci się wokół zmian klimatycznych i właśnie z tych zmian wynika większość problemów, z którymi się obecnie borykamy.

– Pierwszy problem to zaburzenia między glebą, klimatem a wodą, które silnie wpływają na dostępność składników pokarmowych. Musimy też spojrzeć w głąb ziemi i dowiedzieć się, czym dysponujemy. Siarka jest nie tylko ważnym składnikiem pokarmowym, ale również pierwiastkiem, którym pomaga nam w walce z gryzoniami – wyjaśnił dr Volker.