Strona główna Aktualności Największa wystawa zwierząt hodowlanych w południowej Polsce otwarta

Największa wystawa zwierząt hodowlanych w południowej Polsce otwarta

2880
0

Najlepsze zwierzęta hodowlane z naszego regionu są prezentowane i oceniane na wystawie w Zakrzowie. 11. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych została oficjalnie otwarta w sobotę. Oprócz hodowców, na imprezie wystawiają się również firmy handlujące sprzętem rolniczym oraz instytuje działające na rzecz rolnictwa: agencje rządowe, producenci chemii rolniczej oraz instytucje naukowo-badawcze.

Dzisiaj odbyły się także prezentacje najlepszych okazów dla odwiedzających oraz sędziów. Komisje kwalifikacyjne punktowały zwierzęta, a wyniki zostaną ogłoszone w niedzielę podczas podsumowania wystawy. W tym roku na wystawie, po kilkuletniej przerwie, pojawili się ponownie producenci bydła mięsnego. Władze Izby Rolniczej w Opolu mają nadzieję, że w przyszłości na wystawę wróci również bydło mleczne.

11_wystawa_niemcewicz_400Otwierając wystawę wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich podziękował wszystkim hodowcom za obecność i podkreślał znaczenie wystawy dla promocji produktów rolniczych wśród konsumentów. Wystawa jest zawsze okazją do wymiany doświadczeń wewnątrz związków producentów poszczególnych mięs. Organizowane są tzw. pikniki mięsne mające na celu wzmacnianie pozycji rynkowej hodowców zwierząt.

Dużą atrakcją pierwszego dnia wystawy był program artystyczny zatytułowany: „Traktor w operze” w wykonaniu śpiewaka operowego Juliusza Ursyna-Niemcewicza. Zabawiał on publiczność fragmentami najsłynniejszych arii operowych żartobliwie wykonanych w scenerii gospodarstwa rolnego.

Hodowcy traktują wystawę jako formę kontaktu z kontrahentami i konsumentami. W kryzysowych momentach opolska wystawa służy nawet odbudowaniu zaufania społecznego, nadszarpniętego informacjami o rozprzestrzeniających się epidemiach chorób zwierzęcych. Potwierdził to jeden ze stałych wystawców, Piotr Polok z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej. Jego zdaniem, wystawa jest okazją do przekonania odbiorców, że nasze zwierzęta są zdrowe i mają mięso najwyższej jakości.

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy wręczono wyróżnienia11_wystawa_zasluzeni_400 przyznawane przez Izbę Rolniczą w Opolu dla osób zasłużonych dla opolskiego rolnictwa. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przyznawał swoje wyróżnienia dla osób zasłużonych dla województwa.

Niedzielne prezentacje uświetni m.in. pokaz ujeżdżania w wykonaniu wielokrotnej Mistrzyni Polski, Żanety Skowrońskiej oraz kulinarne show Kevina Aistona i Michała Bałazy. Odbędą się też pokazy czempionów bydła na ringu, zaprzęgów konnych, występ kwartetu smyczkowego „Z filharmonią wśród zwierząt” i „Spotkanie z Olbrzymem” czyli prezentacja największych zwierząt.

Wystawa jest organizowana po raz drugi w obiektach wystawowych Wielofunkcyjnego Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego w Zakrzowie (gmina Polska Cerekiew). Każdego roku wystawę odwiedza kilka tysięcy mieszkańców województwa opolskiego.