Strona główna Aktualności Bydło opasowe wraca na wystawę zwierząt hodowlanych. Nie będzie jednak forum Polska-...

Bydło opasowe wraca na wystawę zwierząt hodowlanych. Nie będzie jednak forum Polska- Wschód

1189
0

Bydło opasowe ponownie na wystawie zwierząt hodowlanych. Hodowcy przekonali się, że uczestnictwo w największej regionalnej wystawie zwierząt hodowlanych stawie bydło w centrum zaintersowania, a nie jest tylko dodatkiem do prezentacji innych sektorów branży rolniczej. Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja żałuje, że kilka lat temu bydło mleczne zrezygnowało z prezentowania się na wystawie zwierząt hodowlanych, ale liczy w przyszłości na zmianę decyzji szefów związku hodowoców krów mlecznych.

Kilka tygodni przed imprezą, która odbędzie się już drugi raz w nowym miejscu  (na terenach ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Zakrzowie w gminie Polska Cerekiew) znana jest już większość szczegółów i uczestników. „Wkrótce będą gotowe zaproszenia i plakaty. Jeżeli chodzi o ustawianie kojców i stanowisk, odbędzie się to krótko przed wystawą, ale moża powiedzieć, że wszystko jest na dobrej drodze.  Finanse ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego są zapewnione w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. To co izba musi zadeklarować również jest przygotowane. Nie ma żadnych zagrożeń. Otwarta jest nadal kwestia, ilu będzie chętnych do wystawienia, czyli  sponsorów. Dzięki tym pieniądzom możemy uatrakcyjnić wystawę. Im szybciej ktoś zadeklaruje wpłatę, tym bardziej możemy wzbogacić samą imprezę. Ale spodziewamy się, że będzie lepiej niż w ubiegłym roku”, podkreśla Herbert Czaja.

W początkowych założeniach miało się odbyć forum przemysłu rolno-spożywczego „Polska-Wschód” na temat wymiany handlowej z partnerami wschodnimi. Jednak napięta sytuacja międzynarodowa i rosyjskie, rozszerzające się, embargo na polskie produkty rolne, spowodowało, że Izba Rolnicza w Opolu zrezygnowała z pomysłu seminarium.

„W ostatnich dniach zapadła decyzja, że nie będzie tego seminarium, bo byłaby to kwestia zbyt drażliwa. Będzie jedynia delegacja z Kazachstanu. Ich obecność nie będzie miała jednak charakteru dyskusji na forum. Sytuacja jest napięta, nie chcemy, żeby doszło do przepychanek. Poczekamy na lepszy klimat. Była dobra wola, natomiast polityka na samej górze nie zależy od nas. Nie mamy takich możliwości technicznych żeby zapewnić spokój. Biznes poczeka. Zobaczymy jak się dogadają politycy na poziomie międzynarodowym”, dodaje prezes Izby Rolniczej w Opolu.

11. Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych odbędzie się w dniach 27-28 września 2014r. na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakrzowie (gm. Polska Cerekiew), przy ul. Parkowej 20. Zarząd Izby Rolniczej w Opolu organizuje tę imprezę we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, Urzędem Gminy Polska Cerekiew oraz Ludowym Klubem Jeździeckim ,,Lewada”.