Wieś

Krajowa Rada Izb Rolniczych opowiada się za rozszerzeniem kompetencji Izb Rolniczych w procesie konsultowania sprzedaży i dzierżawy ziemi z zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wyraził nadzieję, że zmiany zostaną uwzględnione w pracach nad zapowiadaną nową ustawą o izbach. Na spotkaniu prezesów izb rolniczych z szefostwem ANR podkreślił, że w istniejących Radach Społecznych są obecne izby rolnicze i inne organizacje. Jego zdaniem, Rada Społeczna może istnieć jako partner społeczny dodatkowy, ale główne rzeczy związane z przetargami ANR powinna uzgadniać z izbą rolniczą poza Radą Społeczną, która powinna jedynie opiniować i doradzać.

„Przy decyzjach, które podejmuje ANR, odnośnie sprzedaży i dzierżawy, izba rolnicza powinna być umocowana jako partner dla ANR tak, jak w innych krajach europejskich, np. we Francji”, dodał Szmulewicz.

Krajowa Rada Izb Rolniczych będzie zatem wnioskowała do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie odpowiedniej zmiany przepisów dotyczących głównie umocowania Rad Społecznych przy ANR w ramach Rad Społecznych lub alternatywnie zwiększenia kompetencji izb rolniczych jako partnera przy ANR.

12 stycznia 2017 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie Prezesów Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych z Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Dyrektorami OT ANR.

źródło: KRIR