Zarząd Izby Rolniczej w Opolu wyraża stanowczy sprzeciw wobec wejścia w życie zapisów Zarządzenia 54/2024/Z Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z dnia 3 października 2024, zmieniającego Zarządzenie w sprawie “Wprowadzania wytycznych w sprawie wykonywania umowy dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa”.
Zapisy przedmiotowego rozporządzenia nie były w żadnym stopniu konsultowane z radami społecznymi działającymi przy Dyrektorach OT KOWR. Rady społeczne są organem opiniodawczo-doradczym pełniącym istotne funkcje w szczególności w zakresie gospodarowania nieruchomościami wchodzącymi w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zasada ta nie została zachowana przy podejmowaniu wytycznych w nowelizowanym Zarządzeniu, którego zapisy mają istotne znaczenie dla środowiska rolniczego. Brak konsultacji w tak ważnej kwestii jest niedopuszczalny i podważa zaufanie przedstawicieli środowiska rolniczego do instytucji państwowych zarządzających zasobami publicznymi i ustanawiających przepisy.
Ponadto, zarządzenie narusza zapisy ustawy z dnia 16.09.2011 o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, co w konsekwencji wywołuje dezaprobatę w społeczności rolniczej.
Zarządzenie sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi?
Wprowadzenie zmiany w Zarządzeniu poprzez wydłużenie okresu dzierżawy do 20 lat bez uwzględnienia realnych potrzeb i oczekiwań rolników są sprzeczne z konstytucyjnymi zasadami wsparcia ich rozwoju oraz narusza zapisy art. 23 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej wyraźnie wskazującego, że podstawą ustroju rolnego w Polsce są gospodarstwa rodzinne.
Izba Rolnicza w Opolu podkreśla również, że samorząd rolniczy pismem z dnia 6 maja 2024 wyraził sprzeciw wobec tworzenia Ośrodków Produkcji Rolniczej.
Opolski samorząd rolniczy zwrócił się do Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o podjęcie działań zmierzających do uchylenia Zarządzenia w całości.
źródło: IR w Opolu