ksow logo 2

Wieś jest wciąż bardzo atrakcyjna, jeśli chodzi o innowacje, podkreśla prof. Politechniki Opolskiej dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak. Szczególnie duże pole do popisu jest w sektorze produkcji roślinnej, ponieważ jest w nim dużo zmiennych czynników wpływających na wyniki.

Profesor Politechniki Opolskiej przekonywała opolskich rolników do stosowania innowacji podczas ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej przez Izbę Rolniczą w Opolu i politechnikę.  

“Rolnicy ciągle boją tego słowa: innowacja. Myślą, że to będzie się wiązało z kłopotami, urzędami, kontrolami, itd.. Udowodniłam jednak, że jeśli boją się tego słowa, mogą je zastąpić innym pojęciem: nowość, modernizacja. To nie musi być wcale związane z czymś trudnym. Podawałam przykłady innowacji w obszarach wiejskich. Wiemy jak uprawiać rzepak i jest to technologia dobrze znana. Jeśli jednak wprowadzimy coś, czego nikt wcześniej nie zastosował, np. środek ochrony roślin, nowoczesne probiotechnologie, coś co poprawi jakość plonu, to już mamy innowacje. Prezentowałam również rozwiązania, nad którymi pracuje Politechnika Opolska prowadząc swoje badania”, wyjaśnia dr hab. Katarzyna Szwedziak.

Zdaniem Szwedziak, w rolnikach jest również ogromny potencjał jeśli chodzi o przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Jest wiele możliwości prowadzenia biznesu na wsi. “Trzeba zmotywować i tchnąć ducha w ludność zamieszkałą na wsi. Przekonać ich, że warto również rozwijać własne firmy na obszarach wiejskich”, dodała.

W ocenie dr hab. inż. Katarzyny Szwedziak, rozwijanie działalności gospodarczej na terenach wiejskich podnosi ich atrakcyjność. “Nie musimy się tego bać. Gospodarka nie może zrezygnować z obszarów wiejskich, bo wieś produkuje żywność. Trzeba też przytrzymać młodych ludzi na wsi, żeby z niej nie uciekali. Politechnika Opolska stoi dla nich otworem pod względem pomocy w tworzeniu tych innowacji”, podkreśla Szwedziak.

Wykład zatytułowany: „Innowacje, nauka, wieś i biznes”, został wygłoszony podczas konferencji „Przedsiębiorcza, innowacyjna i aktywna wieś opolska”, zorganizowanej 26 października przez Izbę Rolniczą w Opolu przy współpracy Politechniki Opolskiej.