Strona główna Aktualności Czego rolnicy mogą się dowiedzieć od onkologów i teologów?

Czego rolnicy mogą się dowiedzieć od onkologów i teologów?

1143
0

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja pozytywnie ocenia wkład Politechniki Opolskiej w rozwój rolnictwa w naszym regionie. Obok kierunku rolniczego i leśnego istniejącego już kilka lat w Opolu, uczelnia organizuje również spotkania naukowców z różnych dziedzin. „Warsztaty odbywające się od 11 lat, skupiają praktyków z dziedzin pozornie odległych, a jednak wpływających na siebie wzajemnie”, podkreśla szef opolskiego samorządu rolniczego, który uczestniczył w tym międzynarodowym spotkaniu w ubiegłym tygodniu.

Herbert Czaja już ósmy rok przysłuchiwał się prelekcjom. „Cieszę się, że Politechnika Opolska zaprasza praktyków. Sektor rolniczy reprezentuję najczęściej razem z Dyrektorem Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Henrykiem Zamojskim. W tym roku wystąpienie miał również szef opolskiego oddziału KRUS-u Jan Krzesiński. Wśród wielu tematów przewijał się związek upraw rolniczych z naszym zdrowiem oraz ze sprawami wiary. Pojawiło się jednak sporo tematów typowo rolniczych, takich jak technologie dotyczące produkcji pszenicy, nawożenia, czy metodoksyn w produkcji zbóż”, mówi Herbert Czaja.

Autorytetem, który wspiera opolskie spotkania jest prof. Rudolf Michałek. Kieruje on Komitetem Naukowym warsztatów. Naukowiec przyznał, że z największym zainteresowaniem słucha referatów dotyczących dziedzin odległych jego specjalizacji (inżynierii rolniczej), ponieważ może się czegoś nowego dowiedzieć.

Natomiast Rektor Politechniki Opolskiej, prof. Marek Tukiendorf porównał interdyscyplinarność imprezy do telefonu komórkowego, gdzie jednocześnie współdziała wiele, różnych podzespołów i rozwiązań.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu docenia pomysł Politechniki Opolskiej rozszerzania każdego roku obszaru tematycznego imprezy. Kiedy warsztaty zorganizowano po raz pierwszy, dotyczyły dwóch dziedzin, dzisiaj jest ich kilkanaście. Herbert Czaja był też pod dużym wrażeniem organizacyjnej dyscypliny wielu naukowców, którzy przestrzegali ograniczeń czasowych. W niektórych, błyskawicznych sesjach, potrafili przekazywać sedno problemów nawet w ciągu 3- minutowej prezentacji. „Politechnika szuka swojego nowego miejsca, co widać także w ścisłej współpracy z innymi krajami. Wprowadzenie kierunku  Technika Rolnicza i Leśna oraz wzbogacanie oferty naukowej, to ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań i powiązań między światem nauki i gospodarką regionu, w tym przypadku z rolnictwem. Najbardziej doceniam poszukiwania i otwartość na praktykę”, podkreśla Czaja. Szef samorządu rolniczego dodaje, że to właśnie na PO zapoczątkowano prace nad termizacją drewna, co doprowadziło do powstania na Opolszczyźnie tzw. klastra drzewnego.

Tym razem konferencja pt. „Rolnictwo, Technika, Zdrowie i Życie” została zorganizowana w Prószkowie. Pojawili się tam naukowcy z czeskiego Faculty of Agronomy of the Mendel University in Brno, Centrum Onkologii – Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Oddziału w Gliwicach, oraz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

źródło: Izba Rolnicza w Opolu, Politechnika Opolska