Szkolenie z zasad uboju zwierząt na użytek własny oraz prezentacje na temat restrukturyzacji, problemu odorów i probiotechnologii znalazły się w programie konferencji „Najnowsze wymogi i trendy w rolnictwie” zorganizowanej we wtorek (06.11) przez Izbę Rolniczą w Opolu. 

W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu rolników z województwa opolskiego, a także zaproszeni inspektorzy, prawnicy oraz naukowcy.

Agnieszka Cyngier zastępca opolskiego powiatowego lekarza weterynarii mówiła o ASF, grypie ptaków i uboju na potrzeby własne. – Rolnicy śledzą nowe przepisy na temat uboju. Ale najwięcej pytań zwykle dotyczy bioasekuracji w gospodarstwach, głównie tej części dokumentacyjnej, która musi być prowadzona, szczególnie teraz w obliczu zagrożenia afrykańskim pomorem świń – zauważa Cyngier.

– W tym roku było w kraju 213 ognisk ASF, znaleziono również prawie 3 tysiące dzików zarażonych tą chorobą – dodaje inspektor.

Rolnicy biorący udział w szkoleniu, otrzymają zaświadczenia o możliwości uboju w gospodarstwie.

Wiceprezes IR w Opolu Marek Froelich podkreśla, że izba świadomie wprowadziła do programu konferencji wiele zagadnień. – Problemy poruszone przez prelegentów były zgłaszane wcześniej przez rolników. Grypa ptaków oraz ASF to sprawy, które interesują rolników i potwierdza to frekwencja. Takiej zjawiska jak susze mogą powodować upadłość gospodarstw rolnych, dlatego zapraszamy prawników, którzy radzą jak zminimalizować skutki niewypłacalności – wyjaśnił Froelich.

Więcej o konferencji już wkrótce na naszej stronie.