Izba Rolnicza w Opolu poprosiła służby Wojewody Opolskiego o wyjaśnienie wątpliwości związanych ze stosowaniem zasad bioasekuracji wprowadzonych po odnotowaniu przypadków grypy ptaków i ASF. Rolnicy zgłaszali się do izby z pytaniami, czy wskazane w przepisach metody zabezpieczenia przed rozprzestrzenianiem się chorób zwierzęcych są odpowiednie do zagrożenia w naszym regionie. Zwracali uwagę również na wysokie koszty dostosowania gospodarstw do wymogów ministerstwa. Sugerowali również, że przepisy są zbyt ostro interpretowane i poprosili o jednoznaczne wskazówki.

W odpowiedzi, Wojewódzki Lekarz Weterynarii   poinformował, że nie jest uprawniony do wydawania wytycznych dotyczących Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Inspekcja potwierdziła, że istnieje konieczność stosowania mat dezynfekcyjnych na fermach drobiu, natomiast nie ma obowiązku budowania ogrodzeń na podłożu betonowym w naszym regionie.

Weterynaria ws. bioasekuracji 03-02-2017

Inspekcja Weterynaryjna przypomina, że zostały przygotowane ulotki informujące o szczegółowych zasadach bezpieczeństwa i ostrożności w sytuacjach zagrożenia epidemiami chorób zwierząt. Zaoferowała również pomoc doradczą i szkoleniową.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja ocenia, że stanowisko Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii powinno uspokoić rolników. „Wiemy już jak czytać wytyczne dotyczące bioasekuracji. Hodowcy w naszym regionie podchodzą do sprawy bardzo odpowiedzialnie. Maksymalne zabezpieczenie jest przecież w ich interesie. Kilka zapisów rozporządzenia w praktyce nie dotyczy województwa opolskiego. U nas w zasadzie nie ma trzody chlewnej na otwartym powietrzu. Hodowle są w zamkniętych pomieszczeniach”, mówi Herbert Czaja.