Konferencja poświęcona Afrykańskiemu pomorowi świń (ASF) odbyła się w poniedziałek w Izbie Rolniczej w Opolu. Było to spotkanie przedstawicieli służb i inspekcji zaangażowanych w walkę z rozprzestrzenianiem się tego groźnego wirusa.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich powiedział, że to początek bliższej współpracy wszystkich służb zainteresowanych zwiększeniem świadomości społecznej o ASF. Okazuje się bowiem, że ludzka niewiedza prowadzi do powstawania nowych ognisk choroby i powoduje ogromne straty w gospodarstwach.

Podejmowanych jest wiele działań w celu ograniczenia zagrożenia ASF, jednak zdaniem prezesa Froelicha niebezpieczeństwo nie maleje. – Ubój dzików jest priorytetem i myśliwi realizują plany. Jednak ze wszystkich badań, które przeprowadzono wynika, że wirus najczęściej przenosi człowiek, a również bardzo często padlinożercy: lisy, jenoty, kruki. Dzisiaj najważniejsze jest znajdywanie padłych dzików i szybkie zgłaszanie tego służbom weterynaryjnym w celu usunięcia. Również grzybiarze, na butach mogą roznieść wirusa na setki kilometrów. Czesi po wykryciu ognisk choroby wprowadzili zakaz wchodzenia do lasów, co radykalnie zmniejszyło zagrożenie epidemią. U nas tego nie zrobiono i teraz jest poważny problem. Ubój dzików jest też ograniczany pojemnością chłodni, których nie jest za wiele – wyjaśnia Froelich.

W Polsce wirus pojawił się w 2014 roku i to były dwa ogniska w skali kraju. Specjaliści oceniają, że wówczas popełniono błąd, bo tereny zakażone zostały zamknięte, ale nie przeprowadzono uboju dzików. W tym roku w naszym kraju odnotowano ponad 40 przypadków. Zaraza postępuję wgłąb kraju, dlatego wojewódzcy lekarze weterynarii organizują akcje informacyjne dotyczące zapobiegania ASF.

W czasie konferencji przedstawiono system JanoBio– kompleksowe rozwiązanie dla rolników w kontekście projektu Instytutu dezynfekcji i bioasekuracji. O profilaktyce i diagnostyce ASF w województwie opolskim opowiadała Agnieszka Wójcik z Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej. Zaprezentowano sprzęt do skutecznej bioasekuracji, oraz bramy, maty i pompy.