„Akademia krzemu – zapobieganie skutkom suszy” to temat konferencji, która odbyła się w Izbie Rolniczej w Opolu. Wydarzenie wpisuje się w szerszą akcję promowania dobrych praktyk gospodarki wodnej i zagrożeń, jakie niosą zmiany klimatyczne.
Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich zapowiada serię podobnych spotkań. – To będzie pierwsza konferencja na temat suszy, rozumianej jako obrona naszych gospodarstw indywidualnych przed suszą, przed skutkami zmian klimatycznych. Zaplanowaliśmy konferencję wokół „Akademii krzemu”, czyli projektu promocyjnego przygotowanego przez firmę dystrybuującą preparaty krzemowe do stosowania na rośliny – mówi szef opolskiego samorządu rolniczego.
– Wysłuchaliśmy również specjalistów z Wód Polskich, którzy przybliżyli możliwości sięgnięcia po dofinansowanie na systemy nawodnienia pól. Zależało nam na tym, żeby przy tej okazji zareklamować kolejną konferencję, która się odbędzie w izbie 12 grudnia. Będzie to spotkanie Wód Polskich z przedstawicielami spółek wodnych o możliwości stworzenia programu, który będzie właśnie finansował działalność spółek wodnych. Duże zbiorniki retencyjne i ich rozwój będą należały do Wód Polskich, ale jest też mała retencja w rowach melioracyjnych. Te urządzenia są niestety często zniszczone i trzeba będzie je odtworzyć – wyjaśnia Froelich.
Zaproszeni prelegenci przybliżyli również rolę krzemu w usprawnieniu gospodarki wodnej i mineralnej w roślinie, a także zdolność krzemu organicznego do żelowania wody w roślinie. Ten pierwiastek powoduje w roślinach antystresowość i sprawia, że rośliny potrafią obronić się przed wysokimi temperaturami. Rośliny rozwijają również większy system korzeniowy i sięgają po niższe pokłady wody, które są w ziemi.
Izba Rolnicza kładzie duży nacisk na zwiększenie świadomości rolników związanej z przeciwdziałaniu suszy. Dlatego jeden z wykładów był poświęcony najskuteczniejszej retencji wody w rolnictwie, którą jest próchnica glebowa. Przekonywano rolników, żeby jednak przeorywać jak najwięcej materii organicznej, która zamieni się w próchnicę i w naturalny sposób zatrzyma wodę opadową i pośniegową.
Na zakończenie uczestnicy konferencji zapoznali się również z ofertą ubezpieczeń rolniczych w kontekście suszy. Informację przedstawiło Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (TUW). Firmy ubezpieczeniowe nie są zainteresowane ubezpieczaniem od skutków suszy. Jak powiedział prezes Marek Froelich, Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada, że wszystko zmierza ku temu, że będą jednak ubezpieczenia od spadku dochodu w rolnictwie. – To wiąże się jednak z prowadzeniem pełnej księgowości – dodaje prezes IR w Opolu.