Izba Rolnicza przeprowadziła spotkanie dotyczące aplikacji IRZplus oraz Ekoschematów.

Funkcjonalności nowej aplikacji IRZplus zaprezentował Ireneusz Gaida z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak powiedział prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich, zorganizowanie spotkania było spowodowane problemami, jakie rolnicy mają z aplikacją IRZ plus. – Aplikacja IRZ plus, czyli dane o rejestracji zwierząt jest tworzona od nowa i rozszerzona o szczegóły dość istotne. Program IRZ plus internetowy, który miał ułatwić rolnikom życie, aby nie musieli dojeżdżać do powiatowych biur weterynarii, tylko mogli drogą internetową zarejestrować swoje zwierzęta, robi ludziom różne chochliki i komplikuje życie – wskazuje Marek Froelich. 

– Rolnicy zgłaszali, że program się zawiesza, drukuje głupoty, generalnie jest więcej kłopotu niż pożytku. Rolnicy zgłaszają na bieżąco uwagi do tego programu, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgłasza je do firmy, która program napisała. Wszystkie strony walczą o wprowadzenie poprawek, ale na dzisiaj sytuacja jest bardzo trudna. KOWR wprawdzie nie nalicza nikomu kar, natomiast denerwuje się powiatowy lekarz weterynarii, bo stany zwierząt faktyczne nie zgadzają się ze stanami zwierząt w rejestrze internetowym – dodaje szef opolskiego samorządu rolniczego.

Z kolei o Ekoschematach – nowych płatnościach w ramach płatności obszarowych 2023 mówiła Agnieszka Gul z opolskiej ARiMR.

źródło: IR w Opolu