Materiał siewny

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniło uwagi samorządu rolniczego przekazane przez Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin (pismo do pobrania >>>).

Samorząd rolniczy zwrócił uwagę na konieczność ograniczenia hodowcom, bądź organizacjom hodowców, prawa do kontroli zgodności informacji uzyskanych na temat obrotu materiałem siewnym. Zdaniem rolników, niedopuszczalnym jest, aby spółka z o.o., w której podmiotami są też hodowcy zagraniczni była uprawniona do przeprowadzania kontroli u rolników, gromadzenia i przetwarzania ich danych osobowych, wysyłania listów i zapytań na temat zasiewów.

W projekcie uwzględniono również stanowisko samorządu rolniczego odnośnie możliwości pobierania jednorazowej opłaty licencyjnej przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego. Do tej pory taka możliwość nie była wystarczająco jasno określona. MRiRW uwzględniło uwagi samorządu rolniczego w sprawie ochrony prawnej odmian roślin.

Izba Rolnicza w Opolu już kilka lat temu zwracała uwagę na konieczność zmian zapisów ustawowych, które dawały Agencji Nasiennej szerokie uprawnienia w zakresie kontrolowania rolników. Oprócz danych o stosowanym materiale siewnym, rolnicy musieli w specjalnych formularzach ujawniać wiele szczegółów prowadzonej działalności. Gdy zignorowali wezwania agencji, ta wystąpiła z pozwami do sądu. Wyrok Sądu Okręgowego w Opolu w 2012 był korzystny dla organizacji hodowców nasion. Zdaniem rolników, ustawowe uprawnienia agencji były zbyt szerokie, stąd wielokrotne interwencje w ministerstwie i wnioski o zmianę przepisów.

źródło: KRIR / IR w Opolu