Debata z udziałem kandydatów w Wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 odbyła się w Izbie Rolniczej w Opolu. Organizatorem był opolski samorząd rolniczy, a dyskusja dotyczyła aktualnych problemów i przyszłości polskiego rolnictwa w UE.

Udział w debacie wzięli: Marta Czech (Konfederacja Korony Polskiej), Andrzej Buła (Koalicja Obywatelska), Oskar Kida (Bezpatryjni Samorządowcy), Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska), Paweł Gancarz (Polskie Stronnictwo Ludowe), Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Paweł Kampa (Lewica).

Debatę można w całości zobaczyć tutaj: DEBATA Kandydatów do Europarlamentu Opole 29.05.2024 (youtube.com)

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Jerzy Sewielski, otwierając debatę powiedział, że ta ważna dyskusja pozwoli lepiej poznać kandydatów i ich wizję dla przyszłości naszego rolnictwa.

Wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Łukasz Smolarczyk bardzo pozytywnie ocenia znaczenie debaty. – Dziękujemy, że kandydaci podjęli rękawice, stawili się wszyscy z pierwszych i drugich miejsc. Dyskusja była bardzo owocna, a każdy rolnik może sobie wyrobić swój pogląd na to, jaki poszczególne ugrupowania mają stosunek do rolnictwa. Takich inicjatyw powinno być więcej, bo potem się budzimy z problemami rolnictwa już po czasie. Musimy zachować kontakt z europarlamentarzystami i w pewnych aspektach ich edukować. Taka rola spoczywa teraz na izbie rolniczej – mówił wiceprezes IR w Opolu Łukasz Smolarczyk.

Podczas debaty kandydaci na europosłów odnosili się do pytań prowadzącego oraz kwestii poruszanych przez zaproszonych rolników. Jednym z tematów był europejski Zielony Ład, którego zapisy wywołały w ostatnich miesiącach burzliwe protesty rolników w Polsce i w Unii Europejskiej. Zaproszeni kandydaci odpowiadali na pytanie: co Parlament Europejski powinien zrobić z Zielonym Ładem? Kandydaci odpowiadali również na pytania związane z liberalizacją handlu międzynarodowego produktami rolnymi oraz o to, jak powinien wyglądać import do UE produktów rolnych z Ukrainy.

Debata była doskonałą okazją do bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami rolników, którzy codziennie wkładają całe swoje serce w pracę na roli, hodowlę i rozwój swoich gospodarstw. Celem spotkania było również omówienie najważniejszych wyzwań ekonomicznych i gospodarczych stojących przed rolnictwem w przyszłości.  

Debatę prowadził Karol Bujoczek redaktor naczelny czasopisma o tematyce rolniczej – Topagrar.