Strona główna Aktualności Izby rolnicze proszą ministerstwo o zniesienie opłat za świadectwa zdrowia zwierząt

Izby rolnicze proszą ministerstwo o zniesienie opłat za świadectwa zdrowia zwierząt

944
0
Świnia

Izby rolnicze wystąpiły do ministra rolnictwa o zniesienie pobierania opłat za wprowadzone „Programem zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego” obowiązkowe świadectwa zdrowia dla zwierząt w obrocie krajowym. Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem, nie wymaga się świadectw zdrowia dla świń przemieszczanych do rzeźni ze stad urzędowo wolnych od wirusa choroby Aujeszkyego.

Świadectwa nie dotyczą również zwierząt transportowanych z punktów skupu do rzeźni, pod warunkiem, że świnie te są bezpośrednio przemieszczane z gospodarstwa pochodzenia lub punktu skupu do rzeźni. Natomiast zwolnione z opłat są przesyłki zwierząt kierowane bezpośrednio do rzeźni.

Izby zwróciły się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dokonanie zmian w rozporządzeniu z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie wprowadzenia programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkye’go u świń. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Przewiduje ono pobieranie opłat za wystawianie świadectw zdrowia wprowadzonych obowiązkowo. Natomiast sama ustawy o ochronie zdrowia zwierząt mówi, że realizacja programów, czyli wprowadzonych w nim rozwiązań mających na celu zwalczanie i monitoring choroby Aujeszky’go, jest (i powinna być) finansowana z środków budżetu państwa.

Obecnie zdaniem KRIR, hodowcy i producenci świń ponoszą nadmierne i zbędne koszty opłat za wystawianie świadectw zdrowia przez urzędowych lekarzy weterynarii.

W ocenie izb, gdyby program zwalczania choroby Aujszky’ego został wprowadzony jako program realizowany dobrowolnie, nie budziło by to wątpliwości. Samorząd rolniczy uważa, że opłaty za wystawianie świadectw zdrowia są niezgodne z ustawą.

źródło: KRIR