W tym roku Izba Rolnicza w Opolu rozpoczyna nowy projekt  wramach programu ERASMUS+.

Tym razem w dwuletnim projekcie  „Agropuzzle 4” do współpracy przystąpią partnerzy z: Czech, Gujany Francuskiej, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii i Polski.

Projekt o nazwie „Agropuzzle 4” ma na celu wymianę doświadczeń na poziomie siedmiu różnych organizacji z pięciu krajów UE, w których organizacje są zaangażowane w rozwój lokalnych małych form przedsiębiorczości w obrębie rolnictwa, edukacji, ekologii i rozwoju wsi.

W sumie w ramach projektu, ze wszystkich organizacji partnerskich, za granicę wyjedzie 78 osób (w tym 30 uczniów i 48 pedagogów, przedstawicieli sektora non-profit, wykładowców akademickich).

Projekt ma na celu wspieranie małych form przedsiębiorczości coraz bardziej popularnej w sektorze rolniczym w obszarze upraw i hodowli. Skupimy się głównie na małych przedsiębiorstwach zajmujących się uprawą i przetwarzaniem ziół, miodu oraz roślin aromatycznych

W projekcie przeanalizujemy różne podejścia do pszczelarstwa w krajach partnerskich; zapewnimy możliwości wymiany doświadczeń, przykładów dobrych praktyk specjalistom w branży, wykorzystując działania upowszechniające. Niektórzy partnerzy projektu są ekspertami w branży pszczelarskiej.

Uczestnikami projektu są studenci szkół zawodowych, ich nauczyciele oraz osoby aktywnie uczestniczące w kształceniu zawodowym i marketingu lokalnym. Celem projektu jest także połączenie teorii i praktyki z lokalnym agrobiznesem. Pokażemy dobre praktyki i „know-how”, jak prowadzić działalność w tym sektorze.

Główną ideą projektu jest współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk między różnymi instytucjami zajmującymi się m.in. pszczelarstwem edukacyjnym. Wszystkie organizacje dołożą wszelkich starań, aby przedstawić projekt i jego wyniki w czasie w trakcie jego trwania, a także po jego zakończeniu. W oparciu o realizację lokalnych działań, grupa docelowa projektu stanie się szersza.

Regulamin rekrutacji uczestników projektu Agropuzzle 4

Projekt jest rozpisany na dwa lata, ale uczestnicy Agropuzzle4 już spotkali się w Opolu, aby się poznać i zaplanować program wizyt. Goście z Gujany Francuskiej byli zaskoczeni klimatem, bo na lotnisku we Wrocławiu przywitał ich śnieg. Czesi i Hiszpanie też pierwszy raz oglądali Opole, bo podczas poprzednich wizyt nie było czasu na zwiedzanie miasta”, mówi koordynator projektu w Izbie Rolniczej w Opolu Sławomir Jakoniuk.

“Wszyscy są bardzo pozytywnie nastawieni do współpracy. To nowi partnerzy w projektach, szczególnie Gujana Francuska. Wszystko, o czym mówiliśmy było dla nich nowe. Wizyty merytoryczne zaplanowano najpierw w Polsce, później zobaczymy się w Hiszpanii, a na koniec, w 2020 roku partnerzy z Gujany będą realizowali projekt u siebie”, wyjaśnia Jakoniuk.

“W pierwszym, opolskim spotkaniu uczestniczyło 9 osób. Planowaliśmy już to, co będziemy sobie pokazywać. Zagraniczni partnerzy projektu zobaczą w Polsce między innymi plantacje borówki amerykańskiej na Podlasiu, z kolei my w Gujanie Francuskiej będziemy oglądać plantacje kawy. My będziemy im pokazywali trzodę chlewną, a oni nam pokażą swoje amerykańskie bydło. Trzeba pamiętać, że to są inne strefy klimatyczne. Będziemy bardzo ciekawi, jak rolnictwo wygląda u nich. Natomiast oni nie koniecznie będą zaskoczeni czymkolwiek w Europie, bo bywają we Francji, a zatem mają większe pojęcie o tym, jak to wygląda. Natomiast my o egzotycznych krajach takich jak Gujana Francuska wiemy bardzo mało”, dodaje Sławomir Jakoniuk, koordynator projektu Agropuzzle4 w ramach programu ERASMUS+.  

W ramach projektu przewidziano następujące spotkania w krajach partnerskich:

– luty 2019 spotkanie koordynatorów w Polsce / OPOLE /,

– wrzesień 2019 – spotkanie partnerów w Polsce / na Podlasiu /,

– maj 2020 spotkanie międzynarodowe w Hiszpanii,

– czerwiec 2020 spotkanie międzynarodowe w Gujanie Francuskiej / Francja – teren zamorski /.