Strona główna Aktualności Namysłowska rada powiatowa IR będzie próbowała ratować Ferma-Pol

Namysłowska rada powiatowa IR będzie próbowała ratować Ferma-Pol

998
0

Namysłowska rada powiatowa Izby Rolniczej w Opolu omawiała (12.01) sprawę procesu prywatyzacji firmy PPH Ferma-Pol w Domaszowicach. Izba zapowiedziała pomoc w ewentualnej interwencji w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ostatnich miesiącach, wraz ze spadkiem cen wieprzowiny, drastycznie spadła również opłacalność produkcji w firmie, której główną działalnością jest wielkotowarowa produkcja trzody chlewnej.

Rolnicy podczas spotkania rady powiatowej IR w Opolu zastanawiali się jak można ratować przedsiębiorstwo oraz na jakich warunkach tamtejsi rolnicy mogliby uczestniczyć w prywatyzacji.

Ponadto omawiano aktualną działalność IR w Opolu, przygotowania do wyborów w izbie oraz postępy prac przy budowie nowej siedziby samorządu rolniczego przy ulicy Partyzanckiej w Opolu. Informacje z placu budowy przedstawił prezes izby Herbert Czaja.

Część dyskusji zajął również najbliższy program finansowania PROW 2014-2020. Rolnicy rozmawiali również o planach sprzedażowych Agencji Nieruchomości Rolnych na 2015. Przedstawił je Jan Mroczko z Oddziału Terenowego ANR w Opolu.

Jak powiedział przewodniczący namysłowskiej rady powiatowej IR w Opolu Józef Walas, rolnicy zadeklarowali, że w niektórych przypadkach są zainteresowani przystąpieniem do przetargu ofertowego. Obecne regulacje prawne dopuszczają sytuację, kiedy na wniosek Izby Rolniczej oddziały terenowe Agencji będą przeprowadzały ograniczone przetargi ofertowe (pisemne). W tych przetargach przy wyłanianiu potencjalnych nabywców wśród rolników indywidualnych, poza ceną i warunkami płatności, mają być brane pod uwagę również inne kryteria, w tym m.in. powierzchnia gospodarstwa potencjalnego nabywcy oraz odległość jego gospodarstwa od sprzedawanej nieruchomości.