Wicewojewoda Opolski Piotr Pośpiech wraz z Prezesem Izby Rolniczej w Opolu Jerzym Sewielskim przedstawili stanowisko ministerstwa i rolników w sprawie negocjacji Komisji Europejskiej z krajami Mercosur.
Pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim pojawili się rolnicy, zarząd Izby Rolniczej w Opolu, aby przedstawić wyraźne stanowisko wobec planowanej umowy.
W ocenie wicewojewody i rolników, przyjęcie umowy w zaproponowanym kształcie będzie się wiązać z wyparciem polskich produktów rolnych – szczególnie mięsa drobiowego – z rynków innych krajów UE na rzecz importowanych produktów z krajów Mercosur.
Grozi nam zalew taniej żywności złej jakości
Prezes Izby Rolniczej w Opolu Jerzy Sewielski uważa, że największym zagrożeniem związanym z planowaną umową jest zalew taniej żywności, złej jakości. – Ta żywność nie spełnia żadnych norm europejskich. W ten sposób przegramy tę wojnę towarową. Występowałem już w październiku do Krajowej Rady Izb Rolniczych z tą kwestią. Rada zdecydowała, żeby wszystkie izby rolnicze w ten sposób zaprotestowały przeciwko tej umowie. Chcemy również poprzeć stanowisko Ministerstwa Rolnictwa, które też sprzeciwia się podpisaniu tej umowy – mówi Prezes Izby Rolniczej w Opolu Jerzy Sewielski.
– Jest nacisk ze strony niemieckiej, żeby podpisać tę umowę. Natomiast przeciwni są Francuzi i Polska. Zobaczymy, może uda się to zablokować. Większość korporacji wycina lasy Amazonii i chcą tam zrobić pola uprawne. W zamian z Niemiec i Holandii będzie tam szła technika i przemysł. Niedawo media podawały, że z Brazylii przyszło mięso wołowe naszpikowane hormonami. Mieliśmy przedsmak, jak wyglądają takie umowy, kiedy z Ukrainy zaczęła w sposób niekontrolowany płynąć żywność, produkowana bez takich obostrzeń, jakie mamy w Europie – dodaje Prezes IR w Opolu.
Wspólne stanowisko władz regionu i opolskich rolników
Izba Rolnicza w Opolu podziękowała Wicewojewodzie Opolskiemu za konstruktywne spotkanie, które pozwoliło przedstawić postulaty opolskich rolników i omówić możliwości ich realizacji.
– Otwartość i zaangażowanie wicewojewody są dla nas niezwykle cenne. Mamy nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje konkretnymi działaniami na rzecz wspólnego dobra – podkreśla IR w Opolu.
Wicewojewoda podziękował rolnikom za przybycie i konstruktywną oraz merytoryczną rozmowę na temat przyszłości polskiego rolnictwa.
Co zakłada umowa UE – Mercosur?
Umowa UE-Mercosur to porozumienie o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Negocjacje nad tą umową trwały ponad 20 lat i mają na celu liberalizację handlu między tymi regionami.
Umowa budzi kontrowersje, szczególnie wśród europejskich rolników, którzy obawiają się, że napływ tańszej żywności z Ameryki Południowej może zaszkodzić ich konkurencyjności i wpłynąć negatywnie na europejskie rolnictwo.
źródło: Izba Rolnicza w Opolu / Opolski Urząd Wojewódzki