Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podjął działania mające na celu realizację wniosków przyjętych podczas XII Posiedzenia KRIR, które odbyło się 15 kwietnia 2026 roku w Parzniewie. Do Izby Rolniczej w Opolu wpłynęły informacje o skierowaniu oficjalnych pism do Minister Edukacji Narodowej, Barbary Nowackiej. Interwencje te, przekazane do wiadomości również Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stefanowi Krajewskiemu, dotyczą ważnych zmian w szkolnych programach nauczania.
Rola mięsa w przedmiocie „Edukacja zdrowotna”
Pierwsze ze skierowanych pism dotyczy nowego, obowiązkowego przedmiotu o nazwie „Edukacja zdrowotna”, który wejdzie do szkół od roku szkolnego 2026/2027. Zarząd KRIR zgłosił zastrzeżenia do Działu IV poświęconego odżywianiu, w którym zaplanowano promowanie diety wegańskiej oraz innych diet opartych na roślinach, w tym wegetariańskiej. W swoim wystąpieniu KRIR:
- Zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie podstaw dyskryminowania i pomijania w programie diet uwzględniających różnego rodzaju mięso.
- Przypomniał, że mięso pełni kluczową rolę w rozwoju dzieci, będąc źródłem niezbędnych składników odżywczych.
- Wskazał, że dostarczane w mięsie białko, żelazo, cynk i witamina B12 są niezbędne do prawidłowego rozwoju fizyczno-umysłowego młodego człowieka i funkcjonowania jego organizmu.
- Zawnioskował o rozszerzenie programu przedmiotu w celu uwzględnienia zrównoważonej diety zawierającej mięso i wprowadzenia rzetelnej edukacji żywieniowej wśród dzieci i młodzieży.
Audyt treści o polskim rolnictwie
Drugi wniosek dotyczy przeprowadzenia w szkołach audytu treści w programach edukacyjnych w zakresie rolnictwa i produkcji rolnej. KRIR zwraca uwagę na niepokojący, niski poziom wiedzy młodego pokolenia o polskim rolnictwie. Z tego względu organizacja rolnicza argumentuje, że:
- Niezbędna jest edukacja młodych Polaków o roli rolnictwa w społeczeństwie, gospodarce, środowisku oraz zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego.
- Odpowiednia edukacja pomoże w budowaniu świadomości społecznej na temat trudności, z którymi rolnicy mierzą się w swojej pracy.
- Większa świadomość społeczna może skłonić konsumentów do wspierania lokalnych producentów i wyboru ich produktów.
- Wsparcie od społeczeństwa jest konieczne, aby utrzymać lokalne gospodarstwa, zapewnić żywnościowe bezpieczeństwo obywateli oraz zachować różnorodność rolniczą.
- Ministerstwo powinno wprowadzić stosowne zmiany i uwzględnić w programach edukacyjnych treści podnoszące świadomość młodych Polaków o produkcji rolnej.











