Prezes Izby Rolniczej w Opolu Jerzy Sewielski, Wiceprezes Łukasz Smolarczyk oraz Marek Froelich Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Opolu z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego uczestniczyli w inauguracyjnym posiedzeniu Opolskiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego na kadencję 2025-2029.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe to koordynowane przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupii Wielkiej (COBORU) doświadczenia odmianowe i odmianowo-agrotechniczne.

od lewej: Tomasz Krystosek – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO, prof. Henryk Bujak – Dyrektor COBORU, dr Marta Bednarczyk – Dyrektor SDOO w Głubczycach, Robert Węgrzyn – Członek Zarządu Województwa Opolskiego, Jerzy Sewielski – Prezes Izby Rolniczej w Opolu, fot. Izba Rolnicza w Opolu

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe – doświadczenia z nowymi odmianami roślin

Prowadzone są na bazie stacji doświadczalnych oceny odmian, jednostek hodowli roślin, punktów doświadczalnych ośrodków doradztwa rolniczego, uczelni wyższych i innych podmiotów.

Program to badania prowadzone w postaci różnych serii doświadczeń w poszczególnych województwach lub jednolitych w skali całego kraju. Badania odmian gatunków roślin uprawnych o dużym znaczeniu gospodarczym realizowane w ramach PDO są ukierunkowane bezpośrednio na potrzeby praktyki rolniczej. Mają na celu opracowanie listy odmian zalecanych do upraw na obszarze województwa w bieżącym sezonie wegetacyjnym.

Wszystkie odmiany wpisane są do Krajowego Rejestru odmian lub znajdują się we Wspólnotowym Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA) opracowanym przez Komisję Europejską na bazie krajowych rejestrów państw członkowskich.

Listy odmian zalecanych dla poszczególnych regionów

Na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO w poszczególnych województwach tworzone są „Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa”.

Koordynacją systemu na szczeblu centralnym zajmuje się Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej, a najważniejsze ustalenia zapadają podczas posiedzeń Krajowego Zespołu Koordynacyjnego PDO (organ opiniodawczy i doradczy dyrektora COBORU)

Za bezpośrednią realizacją PDO na terenie poszczególnych województw odpowiadają dyrektorzy stacji doświadczalnych oceny odmian, współpracujący z wojewódzkimi zespołami PDO, powołanymi przez partnerów ustawowych tj. Marszałka Województwa, Prezesa Izby Rolniczej oraz dyrektora COBORU.

źródło: COBORU, IR w Opolu