Izba Rolnicza w Opolu przeprowadziła spotkanie z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy i szkolenie dla rolników z zakresu bezpieczństwa i higieny pracy.

W ramach spotkania zostały przedstawione informacje dotyczące przeprowadzania instruktaży stanowiskowych, a także omówiono ważne aspekty związane z bezpieczeństwem pracy w gospodarstwie.

Rolnicy dowiedzieli się między innymi, jak bezpiecznie przebywać na pomostach technologicznych maszyn rolniczych i jak kontrolować stan układu pneumatycznego i hydraulicznego przed uruchomieniem sprzętu rolniczego. Poruszono również temat wypadków w rolnictwie.

Nowe rozporządzenie dotyczące BHP w rolnictwie

Przypomnijmy, nowe rozporządzenie z 14 lutego 2024 r., które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 21 lutego 2024 r., weszło w życie 7 marca 2024 r., zastępując wcześniejsze rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 12 stycznia 1998 r.

W porównaniu do poprzednich przepisów, nowe zasady precyzują kwestie BHP w rolnictwie, szczególnie dotyczące:

  1. instruktażu stanowiskowego;
  2. obecności osób na pomostach technologicznych maszyn rolniczych;
  3. kontroli stanu układów pneumatycznych i hydraulicznych przed uruchomieniem samojezdnego sprzętu rolniczego;
  4. niedopuszczalnych czynności podczas użytkowania maszyn rolniczych;
  5. pracy z agregatami uprawowymi;
  6. użytkowania rozsiewaczy nawozów.

Nowe rozporządzenie również określa czynności niedopuszczalne podczas pracy z rozsiewaczami nawozów, takie jak przegarnianie nawozu w skrzyni, czy rozsiewanie nawozu w obecności osób postronnych.

Ponadto, rozporządzenie precyzuje zasady BHP podczas eksploatacji owijarki do bel oraz obsługi opryskiwaczy, zaprawiarek i robota udojowego.

Państwowa Inspekcja Pracy o zasadach kontroli w gospodarstwach

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła rolnikom zasady kontroli w gospodarstwie. Rolnicy dowiedzieli się, kto może kontrolować i jakie kary mogą być nałożone na rolników. Niejasne są jeszcze przepisy związane z zatrudnianiem sezonowym. Branża czeka na przepisy wykonawcze i interpretacje w tym zakresie.

Z kolei prowadzący szkolenie Józef Rzeźnik, powiedział, że w każdym przypadku, kiedy zatrudniany jest pracownik należy mieć zabezpieczenie prawne. – Przedstawiłem również zagadnienia związane z ergonomią i automatyzacją rolnictwa. Rolnicy zadawali dosyć szczegółowe pytania, co świadczy o ich dużej wiedzy nt. wszystkich spraw związanych z rolnictwem i bezpieczeństwem – dodaje.