W związku z trwającym naborem wniosków o pomoc suszową, rolnicy napotykają na trudności związane z działaniem aplikacji i błędami w obliczaniu strat w protokołach.

Rolnicy między innymi z województwa zachodniopomorskiego skarżą się na zbyt niską ocenę strat suszowych w gospodarstwach – ocena aplikacji nie odpowiada rzeczywistym stratom w uprawach.

Pojawiają się również niepokojące zgłoszenia od rolników i doradców o błędzie aplikacji uniemożliwiającym wydrukowanie protokołu szacowania. Przy próbie wydruku protokołu wnioskodawca dostaje komunikat, że wniosek jest w edycji.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu poprawę działania aplikacji suszowej oraz ze względu na wystąpienie problemów technicznych odpowiednie przedłużenie terminu naborów wniosków o pomoc, aby wszyscy dotknięci producenci mogli skorzystać ze wsparcia.

KRIR napisał również do resortu rolnictwa o zmianę zasad naliczania czynszów dzierżawnych na gruntach z zasobu KOWR oraz o zasadach przemieszczania zwierząt.

KRIR do MRiRW – wnioski suszowe problemy

KRIR do MRiRW – przemieszczanie zwierząt siedlisko – pastwisko