Kilkaset osób reprezentujących środowisko opolskich rolników i instytucji powiązanych w rolnictwem pojawiło się w czwartek na obchodach 20-lecia opolskiego samorządu rolniczego.  Uroczystości rozpoczęły się rano Mszą Św. w Katedrze Opolskiej.

Około południa zaproszeni goście zebrali się w nowej siedzibie IR w Opolu przy ulicy Północnej. Zgromadzonych powitał prezes izby Herbert Czaja. Okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele władz wojewódzkich oraz samorządu regionu.

Wojewoda Opolski Adrian Czubak przekazał gratulacje i życzenia dla opolskiej izby w imieniu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła podziękował prezesowi Herbertowi Czaji za zasługi dla rozwoju naszego regionu.

Wręczono okolicznościowe medale i wyróżnienia. Otrzymali je rolnicy wybitnie zasłużeni dla opolskiego rolnictwa oraz osoby, które od lat współpracują z Izbą Rolniczą w Opolu.

Członek Zarządu Województwa Opolskiego odpowiedzialny za sprawy rolnictwa Antoni Konopka, który był jednocześnie pierwszym prezesem Izby Rolniczej w Opolu w 1996, tuż po powstaniu samorządów rolniczych, powiedział: „Był to bardzo trudny czas i chciałbym bardzo podziękować kolegom z francuskiej izby, którzy nas wówczas wiele nauczyli”.

Podziękowania i gratulacje na ręce prezesa Herberta Czaji złożyli przedstawiciele wszystkich instytucji, organizacji i rządowych agencji rolniczych. Życzenia złożyli również reprezentanci izb rolniczych z Austrii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Przewodnicząca niemieckiej delegacji Christa Klass powiedziała, że współpraca z opolską izbą trwa tak długo jak istnieje IR w Opolu. „Duże zasługi w budowaniu tych relacji miały kobiety”, dodała Klass.

W drugiej części jubileuszu przygotowano kilka prelekcji na temat współpracy Politechniki Opolskiej z samorządem rolniczym, ekonomiki gospodarstwa rolniczego oraz szkód łowieckich.

Uroczystościom towarzyszyła prezentacja oferty agencji rolniczych, występy artystyczne oraz pokazy sprzętu rolniczego.

Już wkrótce więcej na ten temat na naszej stronie internetowej.