Izby domagają się przywrócenia terminu naboru wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się w tej sprawie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa.

Dopłaty ratują sytuację rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną w Ukrainie.

Jak oceniają izby rolnicze, trwają żniwa, a obowiązki związane z pracami polowymi obciążają rolników. Dlatego, ustalony termin 14 sierpnia 2023 roku okazał się niewykonalny dla części z nich.

Rolnicy zwrócili się zatem z prośbą o przywrócenie i przesunięcie terminu naboru wniosków na dzień 31 sierpnia 2023 roku, co pozwoliłoby rolnikom w pełni skorzystać z tej formy wsparcia.

Warto również zaznaczyć, że proponowana obecnie wysokość pomocy w wysokości 200 złotych za hektar może skutkować sytuacją, w której niektórzy rolnicy zdecydują się na wycofanie wcześniej złożonych wniosków, w których przewidywana pomoc wynosiła jedynie 70 złotych za hektar.

źródło: KRIR