Izba Rolnicza w Opolu zwróciła się 7 października br. do Wicewojewody Opolskiego z pilnym apelem o wskazanie sposobu zagospodarowania odpadów rolniczych na terenach dotkniętych powodzią oraz intensywnymi opadami w naszym regionie. W ocenie izby, działania powinny być natychmiastowe a wytyczne klarowne.

Wicewojewoda Opolski Piotr Pośpiech w odpowiedzi wskazał, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dnia 7 października 2024 roku na stronie: 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zalecenia-dla-rolnikow-z-terenow-dotknietych-powodzia, opublikowało zalecenia dla rolników dotyczące postępowania z uprawami polowymi oraz trwałymi użytkami zielonymi z terenów objętych powodzią. Stanowią one wytyczne dla działań, które należy podjąć po ustąpieniu wód powodziowych.

Pierwsze działania po ustąpieniu wód powodziowych powinny objąć przeprowadzenie oględzin terenu i roślin. Wszelkie podejrzenia skażenia gleb środkami chemicznymi należy zgłosić do właściwego ośrodka Doradztwa Rolniczego. Z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego można kontaktować się również w przypadku innych pytań dotyczących spraw powodziowych.

Przedmiotowe zalecenia (wytyczne) regulują postępowanie z płodami rolnymi z zalanych terenów w następujący sposób:

  • na polach, gdzie nie została zebrana kukurydza, trzeba kukurydzę zebrać, a następnie zutylizować,
  • na podtopionych (zalanych) polach z roślinami okopowymi (ziemniakami, burakami, warzywami, okopowymi) rośliny należy zebrać, a następnie zutylizować,
  • na polach, na których nie zebrano soi, pozostawioną soję należy zaorać, jeśli będzie możliwy wjazd na pole,
  • pola, które zostały obsiane oziminami (głównie rzepakiem) po zaoraniu, ewentualnie przesiać zbożami ozimymi lub jarymi,
  • plony z zalanych i podtopionych pól należy zutylizować, najlepiej w biogazowniach,

Wicewojewoda Opolski Piotr Pośpiech poinformował, że na terenie województwa opolskiego działają dwie firmy utylizujące artykuły rolno-spożywcze, które miały kontakt z wodą powodziową.

  1. Centrala Nasienna Kluczbork Spółka z o.o. Biogazownia (Proślice 70, 46-250 Wołczyn) – biogazownia przyjmuje zboże powodziowe, które nie zostało zanieczyszczone śmieciami bądź mułem, najlepiej ze zorganizowanych miejsc zbiórek.
  2. Fermapol Zalesie Sp. z o.o. (ul. Osiedlowa 4, 46-146 Domaszowice) – spółka przyjmuje zboże dostarczane indywidualnie przez rolników, pod warunkiem, że dostarczony materiał nie jest zamulony i nie zawiera śmieci.

Ponadto, Wojewoda Opolski poinformował, że firma Eco Clean Energy SA (ul. Przemysłowa 7, 97-400 Bełchatów), która oferuje termiczne unieszkodliwienie zalanych płodów rolnych oraz drewna, w tym drzew z koronami.

Jednocześnie Wicewojewoda Opolski podkreśla, że wszelkie szczegóły w zakresie przekazania i odbioru zalanych płodów rolnych powinny uzgodnić zainteresowane strony, bez udziału wojewody opolskiego.

Równocześnie Piotr Pośpiech podkreśla, że wszelkie informacje pozyskane przez Opolski Urząd Wojewódzki, które mogłyby pomóc o polskim producentom rolnym w usuwaniu skutków powodzi na terenach rolniczych objętych stanem klęski żywiołowej, zostaną przekazane do Izby Rolniczej w Opolu, niezwłocznie po ich otrzymaniu. 

Publikujemy szczegóły apelu Izby Rolniczej w Opolu i odpowiedzi Wicewojewody Opolskiego:

01 zagospodarowanie odpadów rolniczych pismo do Wicewojewody Opolskiego

02 zagospodarowanie opadów rolniczych odp Wicewojewody Opolskiego