Ukraina w przedsionku UE, przyszłość polskiego rolnictwa i rolnictwo precyzyjne, to niektóre tematy paneli dyskusyjnych w ramach Polskiego Kongresu Rolniczego w Poznaniu. Forum odbyło się podczas 10. edycji Targów Polagra Premiery.

To najważniejsze wydarzenie branżowe w Polsce. Doświadczeni praktycy ze świata agrobiznesu, polityki i nauki rozmawiali na temat innowacyjnych zagadnień, najbardziej aktualnych wydarzeń.

Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy wspólnie wskazali i omówili aktualne trendy w rolnictwie oraz poruszali najistotniejsze problemy, jak i szanse dla naszych rolników. W forum uczestniczyli: Marek Kaluza z kluczborskiej Rady Powiatowej IR w Opolu oraz Mariusz Olejnik reprezentujący Polską Federację Rolną.

– Wrażenia po kongresie są bardzo dobre. W czasie panelu o rzepaku mówiono o ogromnych ilościach rzepaku ściągniętego do Polski przez pośredników, który jest oferowany jako polski, a pochodzi z Ukrainy. Od razu widać skąd pochodzi, bo jego zaolejenie ma pod 50 procent. Polski ma 43-44 procent – podsumowuje Marek Kaluza, członek Izby Rolniczej w Opolu.

Wśród tematów pojawiły się również: Co ma siać, co ma hodować polski rolnik – skąd pieniądze na finansowanie inwestycji? Jakie maszyny wykorzystywać do nowej WPR, Rolnictwo precyzyjne – smartfarming, zarządzanie ryzykiem i polityka rolna, sposoby na tanią energię dla gospodarstw. Zastanowiano się również, jak zaprząc big data do maksymalizacji zysku w gospodarstwie!