Po bardzo długiej przerwie wywołanej pandemią uczestnicy projektu Agropuzzle 4, realizowanego we współpracy z przedstawicielami krajów partnerskich: Czech, Rumuni, Portugali, Hiszpanii i Francji/Gujany Francuskiej, spotkali się podczas kolejnej wizyty w kraju partnerskim.

Tym razem odwiedziliśmy północno-zachodnią część Hiszpanii gdzie na zaproszenie organizacji COCEDER realizowaliśmy cele naszego projektu. Projekt polega na wymianie doświadczeń w zakresie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Głównymi obszarami, którymi zajmujemy się podczas jego realizacji to zielarstwo i pszczelarstwo oraz wszystkie z nimi związane kwestie tj. uprawa, ochrona, sprzedaż produktów i ich dystrybucja.

Interesowały nas przede wszystkim małe, rodzinne firmy, które rozwinęły swoją działalność w wymienionych obszarach. Organizator spotkania pokazał nam przepiękne regiony północno-zachodniej Hiszpanii oraz uwarunkowania gospodarczo klimatyczne mający wpływ na rozwój upraw roślin aromatycznych i hodowlę pszczół. Palencia, Galicja i Cantabria to bardzo urozmaicone klimatycznie i gospodarczo regiony o zróżnicowanym potencjale, ale z mieszkańcami, którzy świetnie poradzili sobie z realizacją rolniczych zamierzeń w swoich przedsięwzięciach.

Zobaczyliśmy Hiszpanię rolniczą, a nie turystyczną, pełną zieleni i zapracowanych rolników starających zdążyć przed zimą. Dziękujemy naszemu partnerowi hiszpańskiemu za przygotowanie tygodniowego spotkania.