Zarząd Izby Rolniczej w Opolu spotkał się z Opolskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii dr Wacławem Bortnikiem oraz nowym szefem wojewódzkiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Krzysztofem Polakiem.

Tematami wtorkowego spotkania były: walka z ASF oraz omówienie dalszej współpracy izby z opolskim oddziałem KOWR.

Zgrożenie ASF nie zmniejsza się. Opolska izba planuje zorganizowanie konferencji na temat tej groźnej choroby. Dr Wacław Bortnik szczegółowo omówi skalę zagrożenia ASF oraz metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich jest zdania, że w walce z ASF potrzebna jest zmiana mentalności ludzi i zwiększenie świadomości związanej z zagrożeniem Afrykańskim pomorem świń.

– Musimy już dzisiaj uświadomić sobie, jak wielkie to jest zagrożenie i jak wielki to jest problem mentalnościowy do rozwiązania. Chcemy zaprosić do rozmów wszystkie służby, które zajmują się obrotem żywności, również celne i policyjne. Uzgodnimy, co one mogą dzisiaj zrobić, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Mówi się o odstrzale dzików, ale to nie jedyny sposób walki z wirusem ASF. Ważna jest bioasekuracja. Niestety ludzie wchodząc do lasu w poszukiwaniu grzybów również mogą przenieść wirusa ASF do gospodarstw rolnych. Niewinna wyprawa po grzyby może się skończyć wielotysięcznymi stratami – mówi prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich.

Konferencja o Afrykańskim pomorze świń odbędzie się 7 października.