Strona główna Aktualności Zakończono zbieranie protokołów komisji wyborczych. W środę podsumowanie frekwencji

Zakończono zbieranie protokołów komisji wyborczych. W środę podsumowanie frekwencji

475
0
Wybory do izb rolniczych

Wybory kandydatów do rad powiatowych Izby Rolniczej w Opolu przebiegły spokojnie, chociaż zanotowano mniejszą frekwencję niż cztery lata temu. Tendencja ta jest obserwowana w całym kraju, podczas kolejnych wyborów.

W ocenie obserwatorów, winna temu jest częściowo również ordynacja wyborcza, która uwzględnia wszystkich płatników podatku rolnego i składek KRUS, co nie zawsze pokrywa się z liczbą aktywnych gospodarzy.

„W niedzielnych wyborach, najwięcej kandydatów było w powiecie głubczyckim, ale frekwencja nie przekroczyła prawdopodobnie 10 procent. Wkrótce będziemy posiadali pełne dane dotyczące frekwencji. Do wtorkowego popołudnia spływały dane ze wszystkich okręgów wyborczych,” mówi Katarzyna Beleć dyrektor biura Izby Rolniczej w Opolu. „Wybory są ważne,” dodaje.

Z danych komisji wyborczych wynika, że najwięcej głosujących przychodziło do lokali przed południem. Nie zanotowano żadnych zdarzeń, które mogły zakłócić przebieg głosowania.

Obecnie jest już utworzony harmonogram spotkań z nowymi członkami rad powiatowych. Podczas zebrań rolnicy będą wybierali przewodniczącego rady oraz delegata do walnego zgromadzenia. Pierwsze spotkania rozpoczną się 11 czerwca, ostatnie zakończą się 18 czerwca. Na 11 lipca zaplanowano pierwsze posiedzenie nowego walnego zgromadzenia.

Informacje zapowiadające wybory były publikowane w prasie, Internecie, radiu, telewizji i podawano je również podczas mszy świętych w parafiach.

Więcej informacji o wynikach wyborów do Izby Rolniczej w Opolu już wkrótce na naszej stronie internetowej.