Strona główna Aktualności Wystawa zwierząt hodowlanych zakończona. Zarząd Izby Rolniczej podsumowuje imprezę

1164
0

Frekwencja podczas 10. Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych przeszła oczekiwania, ocenia zarząd Izby Rolniczej w Opolu. Izba organizowała imprezę razem z Urzędem Marszałkowskim i Andrzejem Sałackim, szefem Ludowego Klubu Jeździeckiego Lewada. Jednym z celów wystawy jest promowanie najlepszych zwierząt hodowców z naszego regionu. Związki hodowców też były zadowolone, ponieważ warunki ekspozycji zwierząt w Zakrzowie są lepsze niż w podopolskich Bierkowicach, gdzie dotychczas odbywały się wystawy.

Zarząd ocenia już wystawę i uzgadnia szczegóły, które należy dopracować w przyszłym roku. Było to pierwsze tego typu wydarzenie na nowym obiekcie wielofunkcyjnego ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Zakrzowie, w gminie Polska Cerekiew. Wieczorem przedstawiciele związków hodowców podziękowały jeszcze prezesowi Izby Rolniczej w Opolu Herbertowi Czaji oraz pracownikom izby za organizację wystawy.

Izba Rolnicza w Opolu nie ma wątpliwości, że to jest dobre miejsce. Zarząd nie miał jeszcze okazji rozmawiać z wystawcami sprzętu, którzy również pojawili się na wystawie, ale ma świadomość, że zakończona wystawa w Zakrzowie odbyła się w krótkim czasie po Bednarach, gdzie również prezentowano maszyny rolnicze i część dealerów nie zdążyła przygotować się do nowej prezentacji.

Tegoroczoną wystawę odwiedzili również goście zagraniczni, między innymi przedstawiciele placówek dyplomatycznych z Rosji, Chin, Niemiec, Czech oraz partnerzy z ośrodków naukowych na Ukrainie. Władze wojewódzkie eksponowały rolę wystawy w promowaniu naszego województwa poza granicami kraju.

Wicewojewoda Antoni Jastrzembski podkreślił, że wystawa już od lat jest prezentacją osiągnięć hodowców z naszego regionu. To również zaznaczenie ważnej roli, jaką pełni Opolszczyzna na mapie Polski.

Członek Zarządu Województa Opolskiego Antoni Konopka powiedział: „warto było przyjechać  tutaj, by zobaczyć te wszystkie wspaniałe zwierzęta. Już dzisiaj serdecznie zapraszam na następną wystawę w przyszłym roku”.

Jan Prandota przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeczytał podziękowania od Ministra Stanisława Kalemby: ”wszystkim wystawcom i hodowcom przekazuję serdeczne gratulacje oraz życzenia pomyślności w trudnej, a mimo to mogącej dawać satysfakcję pracy na rzecz polskiego rolnictwa. A organizatorom wyrazy uznania za duże zaangażowanie i trud, którego efektem jest przygotowanie jubileuszowej wystawy”.

Herbert Czaja prezes Izby Rolniczej w Opolu z zadowoleniem przyznał, że jeszcze nigdy wcześniej wystawy nie zaszczyciło tylu zagranicznych gości: „Wszystko wskazuje, że wystawa będzie się tu odbywała. Chcę podziękować Andrzejowi Sałackiemu. Dziękuje za tę inicjatywę”.

W niedzielę wręczono nagrody hodowcom. Odbył się również pokaz kosmetyki krów wystawowych pod tytułem „Zostać Miss”, przygotowany przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz pokaz ujeżdżania w wykonaniu wielokrotnej mistrzyni Polski Żanety Skowrońskiej. Prezentacjom towarzyszyły występy zespołów artystycznych.