Spotkanie opłatkowe środowisk rolniczych odbyło się w siedzibie Izby Rolniczej w Opolu. W tym roku po raz pierwszy była to uroczystość zorganizowana wspólnie przez IR w Opolu, Opolski Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych oraz Opolski Związek Producentów Rolnych. Pojawili się na niej również zaproszeni goście reprezentujący instytucje i agencje działające dla rolnictwa.

Jeszcze do ubiegłego roku praktycznie każda opolska organizacja rolnicza przygotowywała wigilię osobno. W tym roku udało się izbie przekonać liderów oficjalnie działających w województwie opolskim związków zawodowych, by wspólnie zorganizować spotkanie opłatkowe. “Zaprosiliśmy władze. Byli: wojewoda, wicewojewoda, marszałek i przedstawiciele pozostałych agend rządowych. To dla rolników zaszczyt, że na takim spotkaniu władze chcą być z rolnikami w nastroju świątecznym, to coś innego niż w ciągu roku, kiedy pracujemy merytorycznie. W czasie świąt, kiedy bardziej życzliwie patrzymy na siebie, wiele rzeczy staje się prostszych”, mówi prezes Izby Rolniczej w Opolu – Herbert Czaja. “Rolnicy na takich spotkaniach przełamują lody i wtedy jest łatwiej zabiegać o swoje sprawy”, dodaje.

Wojewoda Opolski Adrian Czubak zwrócił się do rolników, by w tym przepięknym dniu zatrzymać się, przemyśleć, napoić się tym duchowym okresem, aby następne dni były szczególne. “Życzę rolnikom spokojnych, radosnych świąt. Życzę prezentów duchowych: miłości, wyrozumiałości i wdzięczności dla drugiego człowieka. To co nam jest dzisiaj najbardziej potrzebne. Samych sukcesów w przyszłym roku. I oby te spotkania w izbie rolniczej odbywały się w takim gronie co roku”, dodał wojewoda Czubak. Do życzeń dołączyła się również Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska.

Wicemarszałek Województwa Opolskiego Antoni Konopka wspomniał początki izby rolniczej w Opolu, kiedy ponad 20 lat temu, jako ówczesny prezes izby, podpisywał porozumienie o współpracy z izbami francuskimi. “Francuzi zadawali tylko jedno pytanie: “jak wy to zrobiliście?”. Przyłączam się do słów wojewody z życzeniami wszystkiego najlepszego. Żeby 2018 rok, był dobry dla rolników i instytucji współpracujących w rolnictwem”, dodał marszałek Konopka.

Prezes Zarządu Opolskiego Związku Rewizyjnego RSP – Henryk Tchórzewski podkreślił, że rolnicze spółdzielnie produkcyjne na trwałe wrosły w nasze województwo. “Są jedną z tych organizacji, które pozytywnie wpływają na obraz naszego województwa. Jako organizacje rolnicze już dawno zakopaliśmy topór wojenny i uważamy, że najlepsza jest współpraca. Duża rola jest w tym izby rolniczej”, dodał Tchórzewski.

Świąteczne życzenia złożył również prezes Opolskiego Związku Producentów Rolnych – Mariusz Olejnik.

Ksiądz Prałat Hubert Janowski, duszpasterz opolskich rolników wyznał w emocjonalnym wystąpieniu: “moim zadaniem, które powziąłem jest wspieranie was, rolników modlitwą. Nic się nie wydarzy się bez Boga. W tym roku obchodzę 50-lecie święceń kapłańskich. Gdziekolwiek jestem, wspieram opolskich rolników. Opolska dusza rolnika zawsze była i jest związana z Bogiem”, podsumował duszpasterz rolników opolskich i zaintonował wspólną kolędę.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja podsumowuje, że podczas świąt rolnicy proszą Boga o dobrą pogodę i wysokie plony w kolejnym sezonie, natomiast jeśli chodzi o wzajemne relacje, to rolnicy życzyliby sobie stabilizacji i dobrego zarządzania gospodarką polską.