Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski i Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich przyłączają się do apelu, aby rolnicy zaszczepili się przeciw koronawirusowi. Dane dotyczące skali szczepień na wsi nie są imponujące. Według ostatnich statystyk, odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców gmin wiejskich wynosi tylko 29,6%.

Pojawienie się COVID-19 na świecie spowodowało wiele ograniczeń w życiu zawodowym, społecznym i w kontaktach międzyludzkich. Ograniczenia, np. w podróżowaniu odczują także osoby, które się nie zaszczepiły. 

W tej sytuacji, administracja rządowa i samorządy rolnicze podejmują wzmożoną akcję informacyjną. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że koronawirus powoduje wiele zachorowań oraz przyczynia się do zgonów, a jedną z metod zabezpieczenia organizmu ludzkiego przed ciężkim przebiegiem jest szczepienie. Pojawił się pomysł MRiRW, aby w akcję promocji szczepień zaangażować nawet Koła Gospodyń Wiejskich, które działają na obszarach wiejskich i tworzą je mieszkańcy danej  społeczności wiejskiej. 

Ministerstwo wspierają swoim autorytetem naukowcy. Prof. dr hab. Krzysztof Niemczuk – lekarz weterynarii, ale przede wszystkim naukowiec zajmujący się wirusami, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach podkreśla, że dzięki szczepieniom na świecie udało się całkowicie wyeliminować bądź też znacząco ograniczyć wiele śmiertelnych chorób, w tym tych, które wywoływane są przez wirusy. – Szczepionka to jest nasza nadzieja na powrót do normalności – zaznacza Niemczuk. – Apeluję do Rolników, aby się rejestrowali i szczepili, zwłaszcza nasi Seniorzy – dodaje naukowiec.

Ministerstwo wskazuje, że wiedza i doświadczenie rolników są bezcenne dla kolejnych pokoleń rolników, abyśmy dalej mogli się cieszyć polską, najsmaczniejszą żywnością, która jest  doceniana na każdym kontynencie. – Pamiętajmy, szczepimy się – a najpierw Ty, rolniku seniorze!  – apeluje profesor Krzysztof Niemczuk.

źródło: MRIRW, IR w Opolu