[fot. Stanze/Flickr.com]

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski do 31 maja 2019 r. Termin wydłużono, by rolnikom dać dodatkowy czas na ubieganie się o dopłaty. To odpowiedź MRiRW na apel Krajowej Rady Izb Rolniczych.

W tym roku po raz drugi ARiMR przyjmuje wnioski za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Co roku o dopłaty ubiega się ponad 1,3 mln rolników. Do 9 maja złożyli oni niespełna 740 tys. wniosków przez internet. Wraz z oświadczeniami do Agencji wpłynęło do piątku łącznie blisko 950 tys. formularzy.

ARiMR apeluje, by ze składaniem wniosków za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus nie czekać do ostatniej chwili. W razie jakichkolwiek wątpliwości rolnicy mogą zgłaszać się po pomoc w wypełnianiu dokumentów czy w sprawach związanych z obsługą techniczną aplikacji do biur powiatowych ARiMR. Czynna jest także infolinia – pod numerem 800 38 00 84 można uzyskać, np. informacje w przypadku problemów z zalogowaniem się do systemu.

Krajowa Rada Izb Rolniczych w swoim wniosku do ministerstwa podkreślała, że uboga w śnieg zima oraz brak wiosennych opadów, niezbędnych do właściwego rozwoju roślin, wpłynęły negatywnie na wegetację roślin, chociaż stan ozimin po zimie, był na przyzwoitym poziomie.

Rolnicy są teraz zmuszeni do wykonania przesiewów. To spowodowało, że nie mogli oni wcześniej złożyć wniosków o dopłaty, bo z powodu suszy nie można było dokonać na czas wysiewów. W niektórych regionach Polski, wniosków nie złożyła nawet połowa rolników.

Warto pamiętać, że kto złoży wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich obszarowych za 2019 r. do 31 maja może liczyć na otrzymanie ich w pełnej wysokości.

źródło: ARiMR/MRiRW/KRIR