Strona główna Aktualności Walne zgromadzenie udzieliło absolutorium zarządowi IR w Opolu

Walne zgromadzenie udzieliło absolutorium zarządowi IR w Opolu

Zgromadzenie IR

Zarząd Izby Rolniczej w Opolu uzyskał absolutorium podczas ostatniego posiedzenia Walnego Zgromadzenia w obecnej kadencji. Uchwała pozytywnie opiniująca działalność zarządu izby w 2014 została przyjęta jednogłośnie.

Jednocześnie delegaci przyjęli uchwały: o aktualizacji planu finansowego na rok 2015, sfinansowaniu zagospodarowania inwestycji w postaci budynku biurowo – szkoleniowego, wydatkach związanych z przeprowadzeniem wyborów do Walnego Zgromadzenia IR w Opolu oraz o wyborze Wojewódzkiej Komisji Wyborczej do przeprowadzenia tychże wyborów. Walne zgromadzenie zatwierdziło też jednogłośnie sprawozdanie finansowe.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja przedstawił zebranym „Sprawozdanie z działalności Izby Rolniczej w Opolu za rok 2014”, oraz skupił się na sprawach bieżących: przedstawieniu działalności izby, spotkaniu z przedstawicielami Agencji Nasiennej, zgłoszeniu przetargów w formie ofertowej oraz na budowie nowej siedziby Biura Izby Rolniczej w Opolu.

„Walne zgromadzenie ma obowiązek jeszcze przed upływem kadencji delegatów, podsumować rok ubiegły. Przy okazji, zaprosiliśmy pozostałych kandydatów do wystartowania w nadchodzących wyborach. Mija kadencja, trzeba wyrazić swój akces, by otrzymać mandat delegata i reprezentować dalej swoich rolników”, wyjaśnia Herbert Czaja.

„Podziękowaliśmy również przedstawicielom instytucji i agencji współpracujących z nami. Zaprosiliśmy ich do dalszej aktywności już po wyborach do walnego zgromadzenia. Nie mieliśmy powodów do narzekania, bo dobrze nam się ta współpraca układała”, dodaje szef IR w Opolu.

W trakcie ogólnej dyskusji, jaka wywiązała się podczas obrad, poruszono następujące tematy: ANR a bezumowne użytkowanie działek rolnych, Agencja Nasienna a odpisy z podatku rolnego na rzecz AN, zwiększenie możliwości związanych ze sprzedażą bezpośrednią.

Rolnicy zgłaszali również swoje wnioski. Wśród nich znalazły się postulaty: zastąpienia opłat z tytułu Odstępstwa Rolnego za zużycie materiału siewnego zbóż przez rolników na rzecz Agencji Nasiennej, opłatą z gminnego podatku rolnego, wystąpienia do ministra z wnioskiem o wprowadzenie wymogu znakowania mięsa, które pomoże klientom zlokalizować, z jakiego kraju ono pochodzi.

Izba Rolnicza w Opolu sprzeciwia się także niewłaściwej polityce informacyjnej Rządu w tym Ministra Rolnictwa polegającej na przedstawieniu nierzetelnych informacji o dopłatach bezpośrednich dla rolników wynikających z PROW 2014 – 2020.

Delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych, Bogdan Zioła, przedstawił sprawozdanie z prac działalności KRIR, oraz wnioski jakie zostały zgłoszone przez Prezesa IR oraz Delegata do KRIR na szczeblu Krajowym.

Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej w Opolu odbyło się 19 marca w Pałacu w Pawłowicach.