Strona główna Aktualności Trwając prace przy budowie nowej siedziby Izby Rolniczej w Opolu

Trwając prace przy budowie nowej siedziby Izby Rolniczej w Opolu

1094
0

Mimo zimy, trwają intensywne prace budowlane na terenie nowej siedziby Izby Rolniczej w Opolu. W tym tygodniu będzie wylany strop. Budynek ma być oddany do użytku we wrześniu. Nowy biurowiec będzie miał pomieszczenia biurowe oraz salę konferencyjną.

Duży parking przed budynkiem ma w przyszłości służyć jako okazjonalny teren wystawienniczy. Prezes IR w Opolu Herbert Czaja podkreśla, że po wielu latach wynajmowania pomieszczeń, izba w końcu zyska niezależność lokalową.

Szef opolskiego samorządu rolniczego powiedział, że izba jest zabezpieczona finansowo. „Jesteśmy umówieni z bankiem, że jeżeli wyczerpiemy własne środki, 900 tysięcy, które mamy zgromadzone na lokacie pod potrzeby budowy. Uzgodniliśmy z bankiem, że wówczas wystąpimy do banku o kredyt. Wtedy już zabezpieczeniem pożyczki będzie stan surowy zamknięty i działka. Dzisiaj ta działka ma jeszcze zbyt małą wartość”, wyjaśnia Czaja.
„Budując za własne będziemy mieli już podstawę, by w razie potrzeby zasilić budowę drugim milionem. Ewentualne pozyskanie kredytu, zależy od postępu prac. Termin 13 września jest na tyle odległy, że nie powinno być niebezpieczeństwa jego przekroczenia”, zaznacza prezes IR w Opolu.

„Wolelibyśmy, żeby stan surowy nie był okryty tynkami i izolacjami. Jestem tradycjonalistą, im dłużej słońce wysuszy budynek, tym lepiej”, dodaje Herbert Czaja.

Na placu budowy brygadzista Jerzy Kapica poinformował, że obecnie pracownicy firmy budowlanej kończą układać zbrojenie i jeszcze w tym tygodniu będzie zalany strop.

„Niskie temperatury nie przeszkadzają w realizowaniu kolejnych etapów. Nowe technologie pozwalają wylewać beton nawet w temperaturze do -8 stopni. Budowa przebiega bez utrudnien i zgodnie z założeniami. Bardziej czasochłonne będzie wykończenie górnej i dachowej części biurowca, która ma zaprojektowanych kilka spadów”, dodaje pracownik.
Izba wnioskowała o przyznanie działki z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Już kilka lat temu zdopingował nas również wojewoda opolski Ryszard Wilczyński. Miał on pomysł scalenia wszystkich swoich służb w jednym miejscu w budynkach weterynarii.

„Czuliśmy, że musimy poszukać nowego miejsca. Obecnie jesteśmy w budynku rolniczych spółdzielni produkcyjnych, ale zdecydowaliśmy się na budowę, aby nie być zależnym od różnych właścicieli”, mówi Herbert Czaja.

Teraz będziemy mieli jakąś właśność do zabiegania o kredyty, zawsze łatwiej jest mieć już coś, by rozwinąć działalność nawet w stronę przedsięwzięć komercyjnych”, dodaje prezes IR w Opolu.

Izba Rolnicza w Opolu otrzymała działkę przy ulicy Partyzanckiej w Opolu od Agencji Nieruchomości Rolnych kilka lattemu z zastrzeżeniem, że w ciągu 10 lat musi zostać wykorzystana na cele statutowe samorządu rolniczego w Opolu. Dotychczas izba wynajmowała pomieszczenia w innych biurowcach, jednak decyzją zarządu IR w Opolu zdecydowano rozpocząć budowę, a fundusze wydawane na wynajem przeznaczyć na spłatę kredytu.