fot. pixabay.com

W ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem rolników z całego regionu cieszyło się szkolenie dotyczące zasad przeprowadzania uboju na potrzeby własne. Izba Rolnicza powtarza to szkolenie w dniu 11 lutego o godz. 11.00 w siedzibie Izby Rolniczej w Opolu, przy ulicy Północnej 2. Zapisy zainteresowanych będą przyjmowane do 7 lutego 2020.

W sumie opolska izba rolnicza przeprowadziła w 2019 trzy takie szkolenia we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Opolu.

Inspektorzy weterynarii bardzo pozytywnie oceniają wiedzę opolskich rolników w zakresie uboju. Rolnicy śledzą nowe przepisy, ale najwięcej pytań zwykle dotyczy bioasekuracji w gospodarstwach. Szczególnie tej części dokumentacyjnej, która musi być prowadzona,  w obliczu zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

Inspektorzy podkreślają również, że rolnicy powinni poszerzać swoją wiedzę w tym obszarze, a informacje o nowych aktach prawnych są dostępne w internecie. Konsumenci powinni natomiast wiedzieć, że mięso, które pochodzi od zwierząt przebadanych jest zdrowe.